Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Americký herec Kirk Douglas – rodným jménem Isur Danielovič Děmskij – se narodil 9. prosince 1916 v Amsterdamu v americkém státě New York. Zemřel 5. února 2020 ve věku 103 let v kalifornském Beverly Hills.

Nejznámější role

Kariéra

Kirk Douglas byl synem ruských židovských přistěhovalců a měl celkem šest sourozenců, všechno to byly dívky. Jeho rodné jméno bylo Isur Danielovič Děmskij, v Americe jeho rodina přijala příjmení Demsky a malý Kirk vyrůstal pod jménem Izzy Demsky.

Herectví se věnoval od svých 13 let, kromě toho měl také velký zájem o sport. Stal se například několikanásobným studentským přeborníkem v boxu a řecko-římském zápase. Po zvládnutí maturity získal hereckou průpravu na newyorské Akademii dramatických umění. Debut na Broadwayi zaznamenal roku 1941. Když za druhé světové války vstoupil do námořnictva, změnil si jméno na nám dobře známé Kirk Douglas. Po válce se rozjela naplno jeho herecká kariéra.

Jednu ze svých nejslavnějších rolí ztvárnil v adaptaci literárního díla z roku 1956 Žízeň po životě, ve kterém hrál malíře Vincenta van Gogha. Byl dokonce nominován na Oscara za svou kariéru už potřetí (a naposledy). Zlatou sošku nikdy nezískal. Poprvé byl nominován za film Champion a podruhé za snímek Město iluzí.

Jeho nejslavnější rolí byla postava Spartaka ve stejnojmenném filmu z roku 1960, který natočil režisér Stanley Kubrick. Na filmovém plátně ztvárnil desítky výrazných rolí, největší úspěchy sklízel od 40. do 60. let 20. století.

V roce 1996 získal Oscara za celoživotní dílo. Jeho hvězdu najdete na Hollywood Walk of Fame (chodník slávy).

Osobní život

Kirk Douglas byl dvakrát ženatý. Se svou první manželkou Dianou Dill, se kterou byl ve svazku manželském v letech 1943 až 1951, měl dva syny – herce Michaela Douglase a Joela Douglase, z kterého se stal producent. Jeho druhou ženou se v roce 1954 stala Anne Buyndens. Měl s ní také dva syny – producenta Petera Douglase a herce Erica Douglase.

Články