Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Sir Kenneth Charles Branagh je britský herec, režisér, scenárista a producent. Narodil se 10. prosince 1960 v Belfastu (Severní Irsko, Velká Británie).

Nejznámější filmy a seriály

  • - "Frankenstein":https://www.extra.cz/tema/frankenstein (dr. Victor Frankenstein, i "režie":https://www.extra.cz/tema/rezie)
  • Teorie létání (Richard)
  • - "Harry Potter a Tajemná komnata":https://www.extra.cz/tema/harry-potter-a-tajemna-komnata (profesor "Zlatoslav Lockhart":https://cs.wikipedia.org/wiki/Bradavi%C4%8Dt%C3%AD_zam%C4%9Bstnanci#Zlatoslav_Lockhart)
  • - "Valkýra":https://www.extra.cz/tema/valkyra (generálmajor "Henning von Tresckow":https://cs.wikipedia.org/wiki/Henning_von_Tresckow)
  • - "Vražda v Orient expresu":https://www.csfd.cz/film/53978-vrazda-v-orient-expresu/prehled/ ("Hercule Poirot":https://cs.wikipedia.org/wiki/Hercule_Poirot, i "režie":https://www.extra.cz/tema/rezie)
  • - "Konference ve Wannsee":https://www.csfd.cz/film/10947-konference-ve-wannsee/prehled/ ("Reinhard Heydrich":https://cs.wikipedia.org/wiki/Reinhard_Heydrich)
  • Dunkerk (Bolton)
  • - "Popelka":https://www.extra.cz/tema/popelka ("režie":https://www.extra.cz/tema/rezie)
  • seriál Wallander (Kurt Wallander)

Kariéra

Jako osmnáctiletý získal stipendium na prestižní londýnské Královské akademii dramatického umění, kde se stal jedním z nejúspěšnějších studentů ročníku. Poté hrál v divadlech na West Endu i s Královskou Shakespearovskou společností v Stratfordu nad Avonou a získával pozitivní ohlasy kritiků kteří ho nazývali nejlepším britským divadelním hercem své generace

Od mládí psal poezii a náruživě četl zmíněného Shakespeara který ho následně osudově ovlivnil. Proslavil se totiž díky filmovým adaptacím jeho her. Do povědomí širší veřejnosti se zapsal zejména ztvárněním Jindřicha V. (1985). Mezi další, na nichž se jako režisér podílel, patří snímky Mnoho povyku pro nic (1993), Hamlet (1996), Marná lásky snaha (2000) nebo Othello (1995).

Roku 1985 založil vlastní divadelní soubor Renaissance Theatre Company. V současnosti patří tato společnost k nejrespektovanějším a pyšní se členstvím prince Charlese jako jejího královského patrona.

První výraznou filmovou roli vytvořil v dramatu Měsíc na venkově (1987).

Byl nominován na Oscara v pěti rozdílných kategoriích (nejlepší herec v hlavní i vedlejší roli, nejlepší režie, krátkometrážní film a adaptovaný scénář). Na svém kontě má rovněž čtyři nominace na Zlatý glóbus a je držitelem svou Cen BAFTA

1994 si odmítl převzít titul komandéra Řádu britského impéria který každoročně uděluje britská královna Alžběta II. V roce 2012 byl nicméně za zásluhy v oblasti dramatu a díky službám pro komunitu v Severním Irsku pasován rytířem a může tak před své jméno připojovat titul Sir

Osobní život

Jako devítiletý se společně s rodinou odstěhoval do Readingu nedaleko Londýna Důvodem byly neustálé roztržky mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku Na nové škole ho spolužáci šikanovali kvůli irskému přízvuku, proto si rychle osvojil ten anglický

Roku 1989 oženil s herečkou a scenáristkou Emmou Thompson Po rozvodu (1995) žil několik let s herečkou Helenou Bonham Carter (do 1999). Jeho současnou partnerkou je (od 2003) výtvarnice Lindsay Brunnock.

Je bezdětný.

Články