Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Kanadský herec Keanu Reeves (celým jménem Keanu Charles Reeves) se narodil v Bejrútu ve státě Libanon.

Nejznámější filmy

Jeho otec, geolog Samuel Reeves se seznámil s jeho matkou tanečníci a kostýmovou návrhářkou Patricií Taylor v Bejrútu, kde byli oba pracovně. Má o dva roky mladší sestru Kim. Rodiče se rozvedli, když byly Keanovi tři roky, pak se společně s matkou a sestrou přestěhovali do Sydney a později do New Yorku. Jeho matka se znovu provdala, vzala si režiséra Paula Aarona a všichni se pak přestěhovali do Toronta. I toto manželství skončilo rozvodem a následovala postupně dvě další. Keanu si užil více nevlastních otců, než je zdrávo.

Kariéra

Časté stěhování vedlo k tomu, že ve škole nepatřil k premiantům. Vystřídal několik středních škol. Dařilo se mu ve školním hokejovém mužstvu, zastával post brankáře a vysloužil si přezdívku The Wall (Zeď). Jako velké množství kanadských chlapců snil o hokejové kariéře, ale zranění mu udělalo čáru přes rozpočet. Snil také o kariéře herce, aby se naplnil alespoň tento sen, navštěvoval Avondale Alternative Secondary School, díky čemuž získal cenné zkušenosti, které mu později pomohly prorazit coby herci. S herectví začal v devíti letech, kdy stanul na divadelních prknech. V 15 letech hrál Mercutia ve hře Romeo a Julie.

Ve 20 letech se přestěhoval do Los Angeles za jedním ze svých nevlastních otců, režisérem Paulem Aaronem. Krátce na to debutoval v sitcomu Hangin' In. Točil reklamy, jeho prvním filmem byl romantický doják Tak si jdi, který režíroval Jack Bender.

Důležitým rokem v jeho kariéře se stal rok 1986, kdy se objevil ve snímku Youngblood (hrál v něm také Patrick Swayze V tomto filmu skloubil svou vášeň pro hokej a pro herectví. Zmíněný rok to byly pro Keane herecké žně, objevil se celkem v osmi filmech (Msta, Bratrstvo spravedlivých...).

Výrazného úspěchu docílil, když dostal roli v dramatu Malý Buddha (1993), tedy v příběhu amerického chlapce a tibetského lámy, který překračuje hranice času a odlišných kultur.

Mezi hereckou špičku se Reeves dostal následující rok, když jej Jan de Bont obsadil do kasovního trháku Nebezpečná rychlost.

Pak následovalo několik nominací na anticenu Zlatá malina v kategorii Nejhorší herec (Procházka v oblacích, Johnny Mnemonic, Řetězová reakce…) v roce 2004 byl dokonce nominován v kategorii Největší ztroskotanec za prvních 25 let vyhlašování Zlatých malin.

Životní role přišla s oscarovým megafilmem Matrix (1999), který se v roce 2003 dočkal dalších dvou pokračování Matrix Reloaded-reloaded a Matrix Revolutions-revolutions. V roce 2020 by se měl dokonce natáčet Matrix 4-4, ve kterém by se měl Keanu Reeves objevit znovu v roli Nea.

Další významnou rolí byl zabiják na odpočinku John Wick ve stejnojmenném filmu, který měl premiéru v roce 2014. John Wick se v roce 2017 dočkal druhého pokračování. Trojka zamířila do kin v roce 2019 a na rok 2021 je naplánován už čtvrtý díl.

Osobní život

Jeho přítelkyní byla herečka Jennifer Syme (Lost Highway), se kterou se v roce 1999 těšili na narození potomka. Holčička se však bohužel narodila po osmi měsících těhotenství mrtvá. Jejich vztah to poznamenalo a napětí, které vyvolal zármutek ze ztráty, nakonec vedlo k jeho rozpadu. Syme zemřela o necelé dva roky později při dopravní nehodě. Vyšetřování ukázalo, že nebyla připoutaná a byla pod vlivem návykových látek.

V roce 2019 byl přistižen, jak se drží při focení na červeném koberci za ruku se svou dlouholetou spolupracovnicí umělkyní Alexandrou Grant Společně spolupracovali na knihách Ode to Happiness (2011) a Shadows (2016). V roce 2017 Grant a Reeves založili vydavatelství s názvem X Artists' Books Zda tuto dvojici pojí něco víc než přátelství a spolupráce, zatím ani jeden ze dvou hlavních aktérů nepotvrdil.

Články