Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Pohádka natočená na motivy československé pohádkové knížky Když draka bolí hlava. Hlavním hrdinou je dvouhlavý drak Čmoudík, jehož jedna hlava mluví česky a druhá slovensky, což je hlubokou studnicí mnoha humorných situací.

Obsazení: herci a postavy

Videoklip k pohádce.

Děj pohádky

Když draka bolí hlava je klasickou pohádkou bez moderních prvků. Není v ní nouze o krále, královny, prince, princezny, dračí kletbu či velkou lásku. Zápornou postavu představuje skřet Blivajz.

Dvě drakovy rozdílně mluvící hlavy toho mají hodně společného. Rozdílné jazyky a povahy však přinášejí spoustu nedorozumění a komických situací, přes které vede cesta k vzájemnému porozumění a toleranci.

Zatímco se Československo před čtvrtstoletím rozpadlo, v napínavé pohádce se království Nad Dračí skálou a Pod Dračí skálou spojují dohromady.

Pohádka se natáčela na česko-slovenském pomezí, například v pralese Mionší, kamenolomu Megoňky v Čadci, na karvinském zámku či žilinském hradu Budatín. Za kamerou stál Jan Ďuriš (nominace na Českého lva za filmy Nejasná zpráva o konci světa Bathory 7 dní hříchů Snímku dodává nevšední poetiku propojení animací draků s reálnými herci.

V pohádce zazní písničky od autorů jako Vašo Patejdl Michal David Igor Timko (frontman skupiny No Name Lešek Wronka, Martin Harich a další. Do projektu se zapojil také zpěvák Karel Gott který nazpíval duety s dcerou Charlottou a slovenskou herečkou Kamilou Magálovou.

Slovenskou hlavu draka namluvil s vtipem a šarmem Igor Timko, tu českou pak Libor Bouček Starého draka mluví Václav Postránecký jednalo se jednu z jeho posledních rolí.

Pohádku Když draka bolí hlava režíroval Dušan Rapoš (Fontána pre Zuzanu 3 který je také spoluautorem scénáře. Na jeho vytvoření se podílel s Petrem Šiškou.

Na slavnostní premiéru pohádky, která se uskutečnila při příležitosti stého výročí vzniku Československa, dorazil také Karel Gott a celá jeho rodina. Tento okamžik si nenechala ujít ani herečka Eva Vejmělková (Píšťalka z Básníků), která doprovázala svého manželka, režiséra pohádky Dušana Rapoše.

Články