Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Karel Kachyňa, český režisér a scenárista, který zrežíroval například slavné filmy Ucho a Sestřičky, jenž se neodmyslitelně zapsaly do povědomí diváků, se narodil 1. května 1924 ve Vyškově, zemřel 12. března 2004 v Říčanech.

Nejznámější filmy a seriály

Král Šumavy
Práče
Kočár do Vídně
Už zase skáču přes kaluže
Ucho
Malá mořská víla
Setkání v červenci
Zlatí úhoři
Lásky mezi kapkami deště
Pozor, vizita!
Sestřičky
Smrt krásných srnců
Kráva
Fany
Hanele

Kariéra

V roce 1951 absolvoval studium na pražské FAMU. Společně se svým spolužákem, Vojtěchem Jasným, začal již za studia natáčet dokumenty. Následně se zaměřil na režírování filmů a v menší míře i seriálů.

Na přelomu 50. a 60. let se proslavil natočením dramat Král Šumavy (z roku 1959) a Práče (z roku 1960). Následoval vznik dalších významných filmů, za spolupráce se scenáristou Janem Procházkou, jež se přiblížily k tvorbě tzv. Československé nové vlny, mezi něž se zařadilo například válečné drama Kočár do vídně z roku 1966 či psychologické drama Ucho z roku 1970, které bylo krátce po vydání kvůli kritice komunictického režimu uloženo do trezoru, stejně jako drama Noc nevěsty z roku 1967.

Následně se Karel Kachyňa musel začít věnovat režírování filmů, které svým obsahem nevadily stávajícímu komunistickému režimu. I přesto jeho tvorba ze 70. a 80. let významně převyšovala dobový průměr. Mezi filmy, které se výrazně zapsaly do povědomí diváků, patří například rodinné drama Už zase skáču přes kaluže z roku 1970, pohádka Malá mořská víla z roku 1976, romantická komedie Setkání v červenci z roku 1978, drama Zlatí úhoři z roku 1979, slavná komedie Sestřičky z roku 1983 v hlavních rolích s Alenou Mihulovou a Jiřinou Jiráskovou, komediální drama Smrt krásných srnců z roku z roku 1986, drama Kráva z roku 1992, drama Fany z roku 1995 v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou, či romantické drama Hanele z roku 1999. Mezi seriály se řadí například komediálně-dramatický seriál z období 2. světové války, Vlak dětství a naděje z roku 1985.

V jeho tvorbě se odráží přesné a výrazné postižení psychologie postav. Za svou práci získal řadu ocenění. Drama Ucho bylo v roce 1990 nominováno na cenu Zlatá palma na filmovém festivalu v Cannes. V roce 1995 obdržel Karel Kachyňa cenu Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, v roce 1999 získal na MFF Karlovy Vary zvláštní cenu za dlouholetý přínos světové kinematografii.

Osobní život

Jeho otec byl státním úředníkem a z profesních důvodů se musela rodina několikrát přestěhovat. Do jeho čtyř let bydleli ve Vyškově, následovaly čtyři roky v Dačicích a nakonec se přestěhovali do Kroměříže, kde se jeho otec, tehdejší vládní rada, stal okresním hejtmanem a v roce 1934 v nově ustanovené místní skupině Masarykovy letecké ligy na kroměříšském letišti prvním místopředsedou.

První ženou Karla Kachyni se stala herečka Eliška Kuchařová. Narodila se jim dcera Eliška, která pracuje jako kostymní výtvarnice. Svou druhou ženu, Alenou Mihulovou, poznal při natáčení slavné komedie Sestřičky z roku 1983. Zamilovali se do sebe a svůj vztah nejprve tajili. Vzali se v roce 1994 a o rok později se jim narodila dcera Karolína.

Zemřel po delší nemoci 12. 3. 2004 v Říčanech.


Články