Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Nejslavnější český zpěvák Karel Gott se narodil 14. 7. 1939 v Plzni. Zemřel 1. října 2019 před půlnocí v Praze. Příčinou jeho úmrtí byl oslabený imunitní systém, který už se nezvládl poprat s nemocí. Před smrtí statečně bojoval s akutní leukémií. Jeho hrob je na Malvazinkách.

Nejznámější hity

Osobní život

V mládí se toužil stát malířem a po ukončení školní docházky se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Během učňovských let se věnoval své druhé velké lásce – hudbě a zpěvu. Aby se stal zpěvákem, šel na konzervatoř. A jeho hvězdná kariéra odstartovala.

Dne 7. ledna 2008 v Las Vegas oženil s dlouholetou přítelkyní Ivanou Macháčkovou. Ještě před svatbou - 30. dubna 2006 se jim narodila dcera Charlotte Ella. Druhá dcera Nelly Sofie se narodila 28. května 2008.

Z předchozích vztahů má dcery Dominiku a Lucii Kovaříkovou (rozenou Kolářovou). Matkou jeho prvorozené dcery je bývalá baletka Antonie Zacpalová.

V roce 2010 se stal Karel Gott i poprvé dědečkem vnoučka Vojtěcha, následovaným vnoučkem Janem v roce 2012. Ty porodila zpěvákova druhá nemanželská dcera Lucie, kterou má s bývalou prodavačkou Ivetou Kolářovou.

Zdravotní stav

V říjnu 2015 mu bylo diagnostikováno zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin. V březnu roku 2016 pak média oznámila, že Karel Gott nad rakovinou definitivně zvítězil. Přesto se národ od té doby ještě několikrát obával o Mistrovo zdraví, když ho v únoru 2018 na nemocniční lůžko Všeobecné fakultní nemocnice v Praze připoutala silná chřipka, kvůli které musel zrušit vystoupení v Českých Budějovicích i na Česko-Slovenském plese v pražském Obecním domě. Dále zrušil koncert v O2 aréně plánované ke svým 80. narozeninám.

V únoru 2019 proběhla sociálními sítěmi fáma, že Karel Gott zemřel.

Dále měl vystoupit 25. července 2019 na festivalu Benátská! Koncert musel ale kvůli akutnímu zápalu plic zrušit, musel docházet na pravidelné ambulantní vyšetření a kontroly.

V červnu 2019 oslavil své 80. narozeniny. V den jeho kulatých narozenin se začala prodávat speciální bankovka s mistrovo podobiznou. Dodatečný dárek k narozeninám se mu rozhodli dát tvůrci taneční show StarDance 2019, když mu věnovali druhý soutěžní večer, který dostal název Pocta legendě.

Karel Gott bojoval s akutní leukemií

12. září 2019 vzkázal svým fanouškům prostřednictvím svého facebookového profilu informace o svém aktuálním zdravotním stavu: "Před 4 lety jsem pro agresivní nádor podstoupil velmi intenzivní léčbu, která vedla k jeho úplnému vymizení. Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě Myelodysplastického syndromu. Přes několik druhů léčby přešlo bohužel toto onemocnění v uplynulých měsících v akutní leukémii Podstupuji ambulantní léčbu a dojíždím do nemocnice na kontroly, v rámci kterých lékaři sledují můj celkový zdravotní stav."

Smrt Karla Gotta

Karel Gott zemřel v úterý 1. 10. 2019 před půlnocí v kruhu své rodiny. "S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera (v úterý), krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny," oznámila jeho manželka Ivana Gottová

Pohřeb Kala Gotta

Veřejnost se měla možnost rozloučit zpěvákem Karlem Gottem v pátek 11. října v Paláci Žofín v Praze. Veřejné rozloučení s Mistrem Gottem trvalo 16 hodin. Na Žofín dorazilo 49 tisíc fanoušků.

Zádušní mše se uskutečnila pro pozvané hosty v sobotu 12. 10. od 11:00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Mši vedl kardinál Dominik Duka. Zazpívala Lucie Bílá, Eva Urbanová a Štefan Margita. Na zádušní mši za Karla Gotta se s ním v dojemném projevu rozloučila herečka Jiřina Bohdalová.

Po mši v katedrále sv. Víta odjela Ivana Gottová a jeho dcery do motolského krematoria, kde pozemská cesta Karla Gotta skončila.

Hrob Karla Gotta je na hřbitově na Malvazinkách. Jeho urna uložena do hrobu na Malvazinském hřbitově dne 20. prosince 2019.

Kariéra

V 80. letech vystupoval Gott ve vrcholné formě nejen v Československu, ale také v Sovětském svazu stejně jako jinde v Evropě, zvláště v Německu, v zámoří i v Asii. Svůj repertoár rozšířil od popu přes "lidovky" až po upravené skladby klasické hudby. Objevil se i v několika celovečerních hraných filmech a v krátkých dokumentárních snímcích. V polovině 80. let popularita Karla Gotta v Československu i v zahraničí dosáhla vrcholu.Karel Gott nazpíval kromě jiných titulní písničku do české, německé i slovenské verze populárního animovaného seriálu Včelka Mája, byl také interpretem filmových písní Jdi za štěstím z pohádky Jak se budí princezny, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? ze slavné pohádky Tři oříšky pro Popelku a také písně Krev toulavá ze seriálu Cirkus Humberto.

Lidmi milovaný zpěvák sbíral ocenění Zlatý slavík (po roce 1996 Český slavík) jak na běžícím pásu. Dohromady jich má na kontě 42. Od roku 1965 se prodalo 50 milionů jeho desek. Karel Gott je tak nejúspěšnějším českým interpretem všech dob. Kromě Slavíků získal více než 120 televizních ocenění, 8 zlatých desek, 1 diamantovou desku, opakovaně se umisťoval na prvních příčkách hitparád a prodeje desek. 28. října 2009 obdržel Gott od prezidenta České republiky Václava Klause Medaili za zásluhy I. stupně.

V červnu 2018 vydal studiové album s názvem Ta pravá, ze kterého pochází stejnojmenná píseň Ta pravá. Vystupoval také ve vyprodané O2 areně. V témže roce se objevil v pohádce Když draka bolí hlava, ve které hrály také jeho dcery Charlotta a Nelly Gottová. V roce 2019 absolvoval své zatím poslední turné, které odstartovalo v Plzni a bylo završeno 9. března vyprodaným koncertem v Brně.

U i přes zdravotní komplice Mistr dál usilovně pracuje. Dokončuje svoji autobiografii, která by měla vyjít na počátku jara roku 2020. S filmaři dotočili záběry pro celovečerní dokumentární film o jeho životě. Jedná se o celovečerní dokumentární film o Gottovi, který přináší osobní pohled na jeho život, který se zatím široké veřejnosti, ani jeho skalním příznivcům, nenaskytl. Premiéra je v plánu na jaře 2020. Natočila jej česká dokumentaristka Olga Špátová, které o Mistrovi natočila už v roce 2009 dokument Fenomén Gott.

V roce 2019 měla premiéru bilanční třídílná minisérie Karel je Gott režiséra Michala Herze.

Kniha Karla Gotta Má cesta za štěstím

V den jeho nedožitých 82. narozenin vyšla kniha Má cesta za štěstím. Obsáhlá, téměř 700stránková publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebylo zveřejněno.

Rodina Karla Gotta

Manželka: Ivana Gottová

Děti Karla Gotta:

Vnoučata Karla Gotta:

  • Vojtěch Kovařík
  • Jan Kovařík

Články