Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Karel Augusta byl československý herec. Narodil se 6. června 1935, zemřel 31. května 1998 (v obou případech v Praze).

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Valnou část dětství prožil u příbuzných na venkově. Otec pracoval na železnici a nepřál si, aby se syn dřel stejně jako on, proto trval na jeho studiích. Po maturitě na obchodní akademii (škola ho příliš nebavila, ale zapojil se zde do činnosti divadelního kroužku) vystudoval herectví na pražské DAMU (bokem dělal i hudební fakultu, zde studoval hru na klavír, flétnu, saxofon, kytaru a hoboj). Po absolutoriu (1957) působil ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti (1957–1960), Horáckém divadle v Jihlavě (1960–1962), Satirickém divadle Večerní Brno (1962–1968) a Studiu 10, kde se věnoval převážně operetě).

Poté přišla nabídka od Cirkusu AEROS na pozici klauna a konferenciéra. Toto angažmá mu přineslo další školu herectví. naučil se žonglovat, gymnastice, chůzi po provaze a v neposlední řadě vystupování se zvířaty. Následně se vrátil do Brna, zpíval a tancoval ve varieté Rozmarýn. Zde si jej všiml režisér Evžen Sokolovský a zajistil mu smlouvu v tamním Státním divadle. 1970 přešel do Prahy, kde postupně vystupoval v Rokoku, Divadle Na zábradlí (1971–1980), Městských divadlech pražských (1980–1990), hostoval také v Hudebním divadle Karlín.

Ve filmu a televizi byl hercem menších rolí.

Osobní život

Z prvního manželství s partnerkou Alenou měl syny Karla a Jiřího. Měl rád cestování a jízdu na parníku.

Ke konci života se zamiloval do podstatně mladší baletky Dagmar a milostnému vzplanutí podlehl natolik, že se snažil omládnout. Zhubl o třicet kilogramů, ale místo jídla pil pouze alkohol nejčastěji bílé víno. Následně sice podstoupil protialkoholické léčení, jeho pobyt v léčebně ovšem neměl patřičný dopad.

Přestože byl manželce nevěrný, ona se s ním nedokázala rozejít. I nadále měl v jejich domácnosti svůj pokoj a poslední hodiny života strávil právě tam. Zemřel ve spánku na selhání jater a ledvin.

Články