Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Kanye Omari West, známý též jako Yeezy, či jen Ye, je americký rapper a hudební producent narozený 8. června 1977 v Atlantě (Georgie, USA)

Nejznámější písničky

Kariéra

Po složení maturity získal v roce 1997 stipendium pro studium na soukromé vysoké škole American Academy of Art v Chicagu, kde navštěvovat hodiny malování. Brzy poté ze školy odešel a začal studovat angličtinu na Chicago State University. Téhož roku byl však ze školy vyloučen, prý z důvodu, že nezvládal sladit studium se svou ambicí prosadit se v hudbě.

V květnu 2015 získal čestný doktorát v oboru krásných umění od soukromé vysoké školy School of the Art Institute of Chicago Zařadil se tím mezi osobnosti jako Yoko Ono, Jeff Koons, Patti Smith, Ed Harris nebo Marina Abramović, které zde obdrželi stejné ocenění.

Nejprve proslul jako producent pro nahrávací společnost Roc-A-Fella Records, kde se podílel na dílech rapperských, ale rovněž spolupracoval s Alicií Keys nebo Janet Jackson.

Své debutové album vydal v roce 2004. To, i následující tři, získala nespočet cen, uznání kritiků i enormní komerční úspěch.

Vlastní nahrávací společnost GOOD Music, která byla, či stále je, domovem pro umělce jako John Legend Common nebo Kid Cudi.

Jeho maskotem je tzv "Medvídek odpadlík" ("Dropout Bear"), který se objevil na třech obalech jeho prvních alb.

Je držitelem 53 ocenění včetně 21 cen Grammy. Na serveru About.com se umístil na osmém místě v žebříčku 50 nejlepších hip-hopových producentů. Roku 2008 byl označen hudební stanicí MTV jako MC číslo 1.

Jako věřící nechává tento aspekt své osobnosti proniknout do mnoha svých písní, např. Jesus Walks, jež se stala základem jeho benefičních představení, jako byla série koncertů Live 8. Podobně zaměřeným akcím se věnuje dosud.

Roku 2003 založil vlastní nadaci nazvanou Kanye West Foundation (někdy označovanou Donda West Foundation). Ta se snažila pomoci americkým menšinám se vzděláváním. Vložil do ní 500 000 dolarů, ale roku 2011 její činnost ukončil.

Prošel i finanční válkou s rapperem Royce Da 5'9", kterému složil píseň Hearbeat. Prohlásil, že mu za beat k této skladbě nikdy nezaplatil, ale nahrál ji a následně umístil na své album.

V letech 2008 až 2009 v Chicagu otevřel dvě fast-foodové restaurace řetězce Fatburger, z nichž však funguje už pouze jedna.

Spolupracuje rovněž se světoznámými značkami. Roku 2009 vytvořil kolekci bot pro Nike nazvanou Air Yeezy. Na ni navazovaly série Air Yeezy II (2012) a následně Red Octobers (2014), která byla kompletně vyprodána za jedenáct minut.

Spolupracoval i na kolekci bot pro luxusní značku Louis Vuitton roku 2011 vytvořil značku dámského oblečení DW Kanye West.

2013 podepsal smlouvu se společností Adidas. Jeho značka bot YEEZY byla jednou z nejprodávanějších. Za rok 2019 byl s výdělkem 150 milionů dolarů celkově druhým nejúspěšnějším hudebním umělcem roku. Předstihla ho jen zpěvačka Taylor Swift.

2012 založil designérskou společnost Donda, ve které se s týmem profesionálů zaměřuje na všechny sféry designu.

Na konci srpna 2015, během proslovu na předávání cen MTV oznámil svou kandidaturu na prezidenta USA pro volby roku 2020. Následně své vyjádření upravil v tom smyslu, že rozhodně nepůjde do souboje proti Donaldu Trumpovi. I proto jím byl pozván do Bílého domu na pracovní oběd. Během rozhovoru se vyznal z obdivu k jeho politice, která staví na první místo Američany.

Jako absolutní republikán se ovšem necítí, obdivuje i demokratku Hillary Clinton.

Do povědomí vstupuje rovněž svými konflikty s bulvárem. Roku 2013 se např. na letišti v Los Angeles dostal do střetu s paparazzi fotografem. V důsledku toho byl odsouzen ke dvouleté podmínce, povinné účasti na kurzech zvládání hněvu a 250 hodinám obecně prospěšných prací.

V lednu 2014 mu hrozilo obvinění z napadení osmnáctiletého muže, který měl vulgárně urazit jeho snoubenku. Incident se odehrál v čekárně chiropraktika v Beverly Hills. Spor byl nakonec vyřešen mimosoudně, když bylo dotyčnému nabídnuto odškodnění ve výši 250 000 dolarů.

Osobní život

Otec Ray West byl členem revolucionářské organizace Black Panthers matka Donda West profesorka angličtiny.

Když mu byly tři roky, rodiče se rozvedli a on se s maminkou se přestěhoval do Chicaga.

Mezi lety 2002 a 2008 se stýkal s designérkou Alexis Phifer, s níž byl dva roky zasnouben. Mezi roky 2008 až 2010 randil s modelkou Amber Rose.

Od dubna 2012 žije s Kim Kardashian, která mu v červnu 2013 porodila holčičku North (světlo světa spatřila pět týdnů před řádným termínem). V říjnu 2013 se zasnoubili, svatba proběhla půl roku poté ve Florencii. V prosinci 2015 se jim narodil chlapec Saint, v lednu 2018 (v rámci náhradního mateřství) dcera Chicago.

V jednom z interview prohlásil, že se roku 2016 stal závislým na opiátech, které mu byly předepsány poté, co podstoupil liposukci. Roku 2018, na album s názvem Ye zveřejnil, že trpí bipolární poruchou, později však tuto vlastní diagnózu popřel.

Články