Kancelář Blaník byl politicko-satirický seriál internetové televize Stream.cz vysílaný v letech 2014 až 2017.
Postupně vzniklo pět sérií a celkem 71 dílů, z nichž jeden trval asi sedm minut.
2016 obdržel Českého lva za mimořádný počin v oblasti audiovize. Český filmový a televizní svaz FITES jej ocenil Cenou Václava Havla za přínos díla občanské společnosti.
Premiéra: 13. dubna 2014
Režie: Marek Najbrt, Bohdan Sláma, Jaroslav Fuit
Scénář: více tvůrců
Marek Daniel (Antonín „Tonda“ Blaník, lobbista)
Michal Dalecký (Luboš „Žížala“ Havránek, jeho asistent)
Halka Třešňáková (Lenka, jeho sekretářka)
Tomáš Jeřábek (bachař, od čtvrté řady)
V jednotlivých dílech si zahrála i řada celebrit, např. herečka Ivana Chýlková (1963), režisér Jan Hřebejk (1967), zpěvák a skladatel David Koller (1960), moderátor Martin Veselovský (1972), moderátor a písničkář Marek Eben (1957), herec Jiří Bartoška (1947) atd.
Odehrává se v zákulisí domácí politiky, je volně inspirován britským seriálem Je to soda (v originále The Thick of It) a zároveň českými policejními odposlechy, které unikly do médií. Jednotlivé epizody vznikaly na základě veřejných mediálních zpráv o aktuálních kauzách rezonujících ve společnosti.
Hlavní postavou je lobbista Tonda Blaník pracující na zakázku politiků. Umí zařídit nemožné a jeho kancelář proto funguje jako „alternativní mocenské centrum“.
Název seriálu, i jméno ústředního hrdiny, je odvozeno od pražské pasáže Blaník, v níž podle novodobého mýtu za éry primátora Pavla Béma (1963) působil jakýsi „stínový magistrát“ vedený podnikateli Romanem Janouškem (1968) a Karlem Stejskalem.
Děj je postaven na dialozích, zejména neustále telefonujícím Blaníkovi, a obsahuje množství narážek na tuzemskou společenskou realitu. Styl režie se přibližuje trendu mockumentary, díky využití zdánlivě amatérské kamery je vzbuzován dokumentární dojem.
Tvůrci si k vysílání zvolili prostředí internetu, neboť je dle nich svobodnější, nežli klasické televizní.
Pilotní díl s názvem Sněhuláci, který byl publikován 11. listopadu 2013 na serveru YouTube (a není oficiální součástí série), parodoval zákulisí pokusu o „puč“ v ČSSD, hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana (1944) a návrat z vězení Davida Ratha (1965).
Internetová televize Stream.cz začala první řadu vysílat v dubnu 2014. V listopadu 2017 s ní však ukončil producent společnosti Negativ film spolupráci, což znamenalo i konec seriálu.
V únoru 2018 přišel do kin film Prezident Blaník, jenž přímo reagoval na prezidentské volby téhož roku. Vznikl v reálném čase a objevují se v něm i kandidáti na hlavu státu: Marek Hilšer (1976), Jiří Drahoš (1949), Michal Horáček (1952) a Mirek Topolánek (1956).
K výročí 100 let založení Československé republiky (2018) vytvořili tvůrci dvě speciální desetiminutové epizody. Ty pak rozeslali televizím a mediálním domům po obou nástupnických republikách.
24. ledna 2020 vyšel na YouTube první díl seriálu Republika Blaník. Ten je pokračováním původní Kanceláře Blaník prostředím, postavami i produkčním týmem, za kterým stojí opět Marek Najbrt (1969).
Blaníkova kancelář se nachází v domě na Ostrovní ulici v Praze 1. Ve skutečnosti patří bratrům Cabanům, kteří ji tvůrcům pronajímají za minimální peníze.
Natáčení jedné epizody trvalo jeden den.
Po odvysílání části Biobabiš zavítali do televize Stream.cz lidé z Agrofertu, aby jí předali dárkový košík s jejich biopotravinami.
Produkt byl původně nabídnut České televizi, avšak ta jej odmítla jakožto "bezzubý".