Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Americká herečka Julia Roberts, celým jménem Julie Fiona Roberts (přechýleně Julie Robertsová), se narodila 28. října 1967 v Atlantě v americkém státě Georgie.

Nejznámější filmy

Kariéra

Julia Roberts přišla na svět do umělecky založené rodiny. Její rodiče Betty Lou Bredemus a Walter Grady Roberts i oba její starší sourozenci Eric Roberts a Lisa Roberts Gillan se věnovali (případně ještě věnují) herectví. Herečkou je i její neteř Emma Roberts (Vřískot 4, American Horror Story). Manželství jejích rodičů nebylo zrovna šťastné a na začátku 70. let skončilo rozvodem.

Julia prožila dětství se svou matkou, která se znovu provdala. Když dokončila v roce 1985 střední školu, rozhodla se, že se vydá na hereckou dráhu.Vypravila se za svými sourozenci do New Yorku, kde začala spolu se sestrou Lisou chodit na soukromé herecké kurzy. Na živobytí se vydělávala díky spolupráci s modelingovou agenturou. Svou první epizodní roli ztvárnila v nízkorozpočtovém snímku Firehouse, film byl eroticky laděný. Prosadit jí pomohl její bratr, který byl už v té době známým hercem. Zahrála si s ním ve filmu Červené jako krev jde o jejich jediný společný počin. Snímek nebyl úspěšný, ale díky němu se dostala Julia poprvé do Hollywoodu.

Svou první větší (a významnější) rolí získala v nízkorozpočtovém snímku Mystic Pizza (1988), ve kterém ztvárnila dívku portugalské národnosti. O rok později si zahrála v Ocelové magnólii, za ztvárnění vážně nemocné diabetičky byla poprvé oceněna Zlatým glóbem Připsala si také svou první nominaci na Oscara Krátce před natáčením tohoto snímku prodělala sama závažné onemocnění, kterým byla virová meningitida.

Proslulost jí přinesla role v romantické komedii z roku 1990 Pretty Woman ve které si zahrála po boku Richarda Gera Hrála prostitutku Vivian, která ke štěstí přišla. Ke štěstí přišla i Julia, po premiéře se její jméno objevovalo každý den v novinách, ze dne na den se stala slavnou. Podobný film natočila o 9 let později - jednalo se o komedii Nevěsta na útěku, ve kterém si zahrála po boku své sestry Lisy.

Hitem byl i snímek Eryn Brockovich. Za hlavní roli v tomto snímku získala Julia v roce 2001 Oscara. Její sbírka cen se rozrostla také o Zlatý glóbus i cenu BAFTA. Další nominace (tentokrát neproměněná) přišla v roce 2014 za vedlejší ženskou roli ve filmu Blízko od sebe.

Osobní život

Jejími partnery byli herci Jason Patric Liam Neeson Kiefer Sutherland Dylan McDermott and Matthew Perry (s tím si byla blízká v roce 1996, kdy se objevila v jedné z epizod seriálu Přátelé). S Kieferem Sutherlandem byla dokonce zasnoubená, tři dny před plánovaným datem svatby se však rozešli.

V polovině 90. let byla krátce provdána za zpěváka Lyle Lovetta Rozvedli se v roce 1995. V letech 1998 až 2001 byla ve vztahu s hercem Benjaminem Brattem Během natáčení filmu Mexičan se potkala s kameramanem Danielem Moderem (v té době ještě randila s Brattem). Daniel Moder byl ženatý, po setkání s Julií Roberts však vyplnil rozvodové papíry a rok na to si ji vzal za ženu. Jejich svatba se konala v červenci 2002 na ranči v Novém Mexiku. Mají spolu tři děti. V listopadu 2004 se jim narodila dvojčata (dcera Hazel Patricie a kluk Phinnaeuse) a v červnu 2007 k nim do rodiny přibyl bratříček Henry.

Články