Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Český fotbalový útočník hrající i v české reprezentaci Josef Šural se narodil 30. května 1990 v Hustopečích. Zemřel 29. dubna 2019 při tragické nehodě autobusu v turecké Alanyi.

Kariéra

S fotbalovým míčem začal koketovat v domovských Šakvicích, hned po první sezóně odešel nadaný hráč do klubu Boby Brno. Od podzimu 2008 do roku 2011 hrál v týmu FC Zbrojovka Brno. V lize debutoval jako osmnáctiletý v domácím zápase se Spartou Praha 14. září 2008. Po sezoně 2010/11 přestoupil do FC Slovan Liberec. V srpnu 2012 v lize překonal českobudějovického brankáře Daňka tzv. „nůžkami“ (kop přes hlavu). Tenhle gól mu vynesl vítězství v anketě České televize o nejkrásnější gól roku. S Libercem si zahrál ve skupinové fázi Evropské ligy 2013/14 (kde se tým střetl se španělskou Sevillou, německým Freiburgem a portugalským Estorilem. S týmem zažil mimo jiné i vyřazení v šestnáctifinále proti nizozemskému AZ Alkmaar. Představil i v Evropské lize UEFA 2014/15, poté, co Liberec obsadil v Gambrinus lize pohárovou příčku.

V lednu 2016 přestoupil do klubu AC Sparta Praha kde podepsal smlouvu do konce června 2019. Zájem o hráče měla i konkurenční SK Slavia Praha Naposledy hrál v tureckém Alanyasporu, kam přestoupil v lednu roku 2019 ze Sparty.

Josef Šural byl mládežnickým reprezentantem Česka do 16, 17, 18 a 19 let. V listopadu roku 2013 poprvé nastoupil za A-tým mužů v přátelském zápase s Kanadou. Následoval zápas proti Kazachstánu a postup na EURO 2016 ve Francii. Tam v základní skupině D odehrál všechny 3 zápasy (proti Španělsku, Chorvatsku a Turecku). Českému týmu se ale nedařilo a obsadil se ziskem jediného bodu poslední místo skupiny.

Talentovaný fotbalista zemřel 29. dubna následkem automobilové nehody. Minibus s hráči havaroval, když jel ze zápasu z tureckého Kayseri. Zranilo se 6 osob, kromě Šurala všichni lehce. Josef Šural utrpěl zranění neslučitelná se životem. V pondělí v časných ranních hodinách zemřel v nemocnici v Anadolu Medical Center.

Truchlit po něm kromě fotbalových fanoušků bude hlavně manželka Denisa se sedmiletou dcerou Vanesou Alex a teprve tříměsíční Melissou Denise i bratr Jakub Šural, obránce FC Zbrojovky Brno.

Články