Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Josef Laufer byl český herec, zpěvák, scenárista, režisér, tlumočník, moderátor a textař, rodným jménem Don José Pedro Rodriguez de Montagnes de Laufer, narozený 11. 8. 1939 ve francouzské obci Sables d'Olonne. Zemřel ve věku 84 let dne 20. dubna 2024 v Praze.

Nejznámější písničky

Kariéra

Nejprve se vyučil, poté pracoval ve výzkumném ústavu. Již během vojenské základní služby začínal hrát ochotnické divadlo a režírovat. Po vojně hostoval v Divadle ABC a Semaforu působil i jako tlumočník. Poté studoval herectví na DAMU (absolvoval v roce 1965) a založil divadelní soubor RADAR. Od té doby začal pravidelně vystupovat v různých muzikálech, vyučovat pantomimu na taneční konzervatoři, vystupovat v Československé televizi koncertoval s vlastní skupinou Golem. V celé své profesionální kariéře úspěšně využívá své jazykové znalosti, hovoří plynně anglicky, španělsky a německy.

Je známa jeho aféra kolem písně Dopis Svobodné Evropě, kterou pro někdejší komunistický režim nazpíval v roce 1976 na oslavu tajného agenta Pavla Minaříka, který plánoval vyhodit do povětří Radio Svobodná Evropa v Mnichově. Kvůli ní s ním odmítl vystupovat např. Jan Vyčítal.

Z českých filmů, v nichž se objevil, jsou nejznámější komedie Zdeňka Trošky Kameňák 1-5, dále seriál Cirkus Humberto či film Zuřivý reportér.

Osobní život

Byl synem lékaře židovského původu Maxima Laufra a zdravotnice Edelmiry Perez de Montañez, přičemž se narodil ve Francii kam se rodina přesunula poté, co se jeho tatínek angažoval ve španělské občanské válce. V lednu 1940 jeho otec vstoupil do čs. armády ve Francii, po po porážce tohoto státu Německem se rodina evakuovala do Velké Británie kde Josef prožil své dětství (otec byl vojenským lékařem u RAF. Teprve v roce 1947 všichni přicestovali do Československa Zde už ovšem žádní další rodinní příslušníci nežili, byli totiž za 2. světové války vyvražděni nacisty.

Byl také uveřejněn na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti jako důvěrník s krycím jménem Vostrý a evidenčním číslem 14 075. O jeho údajně nevalných morálních kvalitách vypovídal též jeho kolega Pavel Bobek

Byl ženatý s kostýmní výtvarnicí Irenou Greifovou, s níž měl dceru Ester.

Články