Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Český herec Josef Bláha se narodil 8. června 1924 v Novom Mestě v tehdejším Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (dnešní Slovinsko). Zemřel dne 6. prosince 1994 v Praze ve věku 70 let.

Nejznámější filmy a seriály

Maminka Josefa Bláhy byla Slovinka, otec Čech. V útlém dětství žil Bláha na území dnešního Slovinska. Praha se jeho domovem stala v 11 letech. K divadlu se dostal během středoškolských studií. Po druhé světové válce vystudoval herectví na DAMU. Během války byl totálně nasazen.

Po krátké době hraní v divadle Ference Futuristy se přesunul do Divadla na Vinohradech V hereckém souboru tohoto divadla působil čtyři dekády, od roku 1951 do roku 1991.

Josef Bláha ztvárnil desítky filmových a seriálových rolí. Mezi ty nejznámější patří postava policejního inspektora ze seriálů Hříšní lidé města pražského a Panoptikum města pražského. V této roli se objevil dále ve filmech Partie krásného dragouna, Smrt černého krále, Pěnička a paraplíčko a Vražda v hotelu Excelsior. Hrál po boku Františka Filipovského, který ztvárnil inspektora Mrázka, Josefa Vinkláře (inspektor Bouše) a Jiřího Adamíry (policejní rada Korejs).

Další jeho významnou rolí byl akademik Jan Richard v seriálu Návštěvníci, který vznikl na námět Oty Hofmana.

Josef Bláha byl v roce 1984 oceněn titulem Zasloužilý umělec.

V roce 1989 my byla diagnostikována rakovinu jícnu, o pět let později na tuto zákeřnou nemoc zemřel.

Se svou manželkou Bohumilou Bláhovou měl dva syny, Jiřího Bláhu a Pavla Bláhu.

Články