Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Americký herec, tanečník a zpěvák John Joseph Travolta se narodil 18. února 1954 v Englewoodu v New Jersey v USA.

Nejznámější role:

Pochází ze šesti sourozenců. Jeho rodiče byli poloprofesionální hráč fotbalu a učitelka herectví. Amatérsky hrál už od 12 let a zároveň navštěvoval taneční kurzy. V 16 letech praštil se školou a vydal se na hereckou dráhu. Nejprve hrál v reklamách a v divadle. V roce 1972 pak následovalo několik menších rolí v televizních seriálech. První zajímavější filmovou roli (nebo spíše roličku) mu nabídl ve filmu Carrie režisér Brian de Palma.

Jeho kariéru raketově nastartoval filmový muzikál Horečka sobotní noci. Obyčejný mladík Tony Manero, který se každou sobotu mění v krále diskoték ho proslavila. Byl za ni nominován na Zlatý glóbus i Oscara. Ještě výše ho vystřelila role Dannyho Zuka v Pomádě. Další filmy už ale takový úspěch neměly. Pod režijní taktovkou Sylvestera Stalloneho si zahrál ve filmu Zůstat naživu A v řadě dalších filmů, ze kterých ale diváci ani kritici moc nadšení nebyli.

Na výsluní se na čas vrátil díky jedné z hlavních rolí v trilogii Kdopak to mluví. A zpátky mezi hereckou elitu ho vystřelila role Vincenta Vegy v Tarantinově Pulp fiction - Historky z podsvětí, kde si zahrál po boku Samuela L. Jacksona Umy Thurmanové nebo Bruce Willise Znovu byl nominován na Oscara i Zlatý glóbus. Ten nakonec získal za roli bývalého mafiána Chiliho Palmera v akční komedii Chyťte ho. Mezi jeho další relativně úspěšné filmy patří akční trhák Operace Zlomený šíp, Tvář v tvář s Nicolasem Cagem Barvy moci nebo válečné drama Tenká červená linie. Za zmínku stojí i film Swordfish: Operace Hacker.

V roce 1991 se oženil s herečkou Kelly Preston se kterou měl tři děti syny Jetta, Benjamina a dceru Ellu Bleu. 2. ledna 2009 Jett zemřel na rodinné dovolené na Bahamách. Bylo mu 16 let. Příčinou smrti byl epileptický záchvat. Jett trpěl od malička tzv. Kawasakiho syndromem.

V roce 2013 byl hostem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech kam přiletěl vlastním letadlem.

John Travolta se od roku 1975 hlásí, stejně jako například herec Tom Cruise ke scientologické církvi.

Články