Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Alicia Christian „Jodie“ Foster je americká herečka, režisérka a producentka. Narodila se 19. listopadu 1962 v Los Angeles (Kalifornie, USA).

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Matka ji, i s dalšími sourozenci, od útlého věku vodila po filmových a reklamních konkurzech. V televizi si poprvé zahrála v celovečerním snímku Menace on the Mountain (1970).

Roku 1980 ukončila středoškolská studia na prestižním Lycée Français v Los Angeles Pokračovala na Yaleově univerzitě kde studovala anglickou literaturu. V roce 1985 získala s vyznamenáním titul bakalář umění (B.A.). Později od zmíněné vysoké školy převzala i čestný doktorát (dr. h. c.).

Po absolutoriu se objevila v několika nevýznamných snímcích. Obrat nastal rolí několikrát zneužité servírky ve filmu Znásilnění (1988).

Plynně hovoří francouzsky do tohoto jazyka dabuje všechny své role.

Je držitelkou tří Zlatých glóbusů i cen BAFTA a dvou Oscarů v kategorii Nejlepší ženský výkon v hlavní roli

Osobní život

Narodila se do rodiny podplukovníka letectva, který se zúčastnil bitvy o Anglii (ten však rodinu po jejím příchodu na svět opustil), a hollywoodské publicistky jako nejmladší ze čtyř sourozenců. Sestry se jmenují Lucinda „Cindy“ a Constance „Connie“, bratr Lucius „Buddy“.

30. března 1981 byl ve Washingtonu spáchán neúspěšný atentát na prezidenta USA Ronalda Reagana Jako pachatel byl identifikován John Hinckley její fanatický fanoušek a obdivovatel. Jelikož se mu nedařilo vzbudit její pozornost, rozhodl se k manifestačnímu činu v podobě popsaného ozbrojeného útoku.

Tato událost spojená s velkou negativní publicitou podnítila její značnou rezervovanost vůči médiím, spojenou s maximální snahou o ochranu soukromí. Později sice opět začala poskytovat rozhovory, odmítala však diskutovat o privátních otázkách.

1998 se jí narodil syn Charles Bernard, jehož otec není dodnes veřejnosti znám. V letech 1993 až 2008 žila ve společné domácnosti s (o osm let starší) producentkou Cydney Bernard.

V září 2001 přivedla na svět druhého syna Kita Bernarda. Jméno otce opět nebylo zveřejněno. Od října 2013 byla ve vztahu s Alexandrou Hedison, v dubnu 2014 uzavřely sňatek.

Je ateistka ve volném čase relaxuje jógou kickboxem karate aerobikem a vzpíráním Mezi její koníčky patří i sbírání černobílých fotografií a zdobeného nádobí.

Je členkou Mensy V roce 1998 byl podle ní pojmenován asteroid 17744 Jodiefoster. Kromě toho se stala inspirací k názvům několika hudebních kapel.

Články