Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Jitřní záře je česká rodinná dramatická minisérie odehrávající se na Prachaticku, inspirovaná skutečným příběhem lidí, kteří chtěli žít v souladu s přírodou bez zásahů státu.

Její vysílání je naplánováno na platformě TV Nova Voyo během jara 2022.

Premiéra: jaro 2022
Režie: Dan Wlodarczyk
Scénář: Hana a Dan Wlodarczykovi

Obsazení: herci a postavy

Jan Plouhar (Junek)
Petra Bučková (Junková)
Veronika Žilková
Pavel Nový
Pavel Zedníček
Denisa Biskupová
Mia Bankó
Klára Cibulková
Jana Janěková
Halka Třešňáková a další

Děj minisérie Jitřní záře

Sleduje příběh rodiny Junkových, která se rozhodne odejít z města na venkovskou polosamotu a zde žít v souladu s přírodními zákony, stranou od nařízení a zásahů státního aparátu.

Jejich snaha úplně se odříznout od zbytku společnosti začne přirozeně narážet na různé překážky: nepochopení úřadů, nelibost sousedů, protesty vlastních rodičů. Zpočátku malicherné spory se vyhrotí, když alternativní rodiče dají své novorozené holčičce státem nepovolené jméno Jitřní záře. Matrika jej odmítne zapsat a vydat rodný list a o oficiálně neexistující dítě se rozpoutá boj, ve kterém nejde ani tak o jeho blaho jako spíše to, která ze stran vnutí médiím svůj pohled na "pravdu".

Jitřní záře se tak záhy stává symbolem zvůle státního aparátu vůči netradičním postojům, ale zároveň i symbolem občanského vzdoru.

Poutavé rodinné drama neláká diváky jen na příběh jedné rodiny, inspirovaný mnoha reálnými příběhy přelomu tisíciletí, ale především na věčná a stále aktuálnější témata: Kde jsou hranice mezi normálním a alternativním? Kde začíná a končí svoboda jedince rozhodovat o tom, jaký život (a dle kterých pravidel) povede? Jakým způsobem stát má, případně musí, zasahovat do práv zákonných zástupců?

Zajímavosti

Minisérie vznikla v produkci společnosti Bionaut Vratislava Šlajera (1977), dvojnásobného držitele Českého lva i mezinárodní Emmy.

Články