Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Česká zpěvačka Jitka Zelenková se narodila 5. června 1950 v Brně.

Nejznámější písničky:

Narodila se do hudební rodiny, její otec byl dirigent, matka zpěvačka. V 17 letech vyhrála soutěž Talent 67 a na festivalu amatérských zpěváků v Jihlavě skončila druhá. Všimli si ji v pražském Divadle Rokoko, kde jí bylo nabídnuto angažmá. Vystupovala společně s Hanou a Petrem Ulrychovými a v hudebních hrách. Koncertovala s SHQ Karla Velebného, kde naplno rozbalila svůj jazzový talent. Hostovala také v orchestrech Karla Vlacha, Gustava Broma, Václava Hybše nebo v Tanečním orchestru Československého rozhlasu.

V roce 1972 z divadla odešla a pokoušela se o sólovou pěveckou dráhu. Od roku 1973 pak na mnoho let zakotvila v dívčí skupině, která doprovázela Karla Gotta Věnovala se ale i své sólové kariéře. V roce 1980 nahrála své první album Zázemí. Písničky jí otextoval otec Terezy Pergnerové - textař Eduard Pergner. Nazpívala soundtrack k filmu Trhák kde svůj hlas propůjčila Dagmar Veškrnové Zahrála si i v hudební komedii Bylo čtvrt a bude půl, v psychologické Radosti až do rána či v seriálu Bylo nás šest.

Téměř 14 let vystupovala jako vokalistka, ale i jako sólistka ve skupině Ladislava Štaidla spolu s Karlem Gottem. Ladislav Štaidl byl 11 let jejím partnerem. Mezitím připravila spolu s klavíristou Rudolfem Roklem, který jí rovněž skládal hudbu, úspěšný recitál pro Redutu. V roce 1993 nahrála s Big Bandem Felixe Slováčka (se kterým také chodila) swingovou desku pod názvem Jen pár večerů a vydala se na swingové turné po Španělsku. V roce 1993 získala za milion prodaných alb Zlatou desku Supraphonu. Dvakrát zvítězila v hudební Děčínské kotvě.

V roce 2018 vydala své 18. album s názvem Intimity. Na desce je například i píseň Amar pelos dois portugalského zpěváka Salvadora Sobrala, se kterou v roce 2017 vyhrál hudební soutěž Eurovision Song Contest Celou kariérou Jitky Zelenkové se nesou převzaté písně. Za svůj největší hit ale ona sama označuje písničku Rád, kterou pro ni napsal Jiří Zmožek

Články