Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Jiří Večeř je český nájemný vrah, odsouzený za brutální likvidaci Marka Lehkého, který byl zapleten do kauzy Lehkých topných olejů (LTO), k patnácti letům vězení.

Narodil se roku 1962.

Kariéra

Na scéně se objevuje po roce 1989, kdy skupina podnikatelů obchodovala (mj. i na Zlínsku) s motorovou naftou, kterou papírově vydávala za LTO.

Řada z nich za to inkasovala velké zisky, někteří však za tyto aktivity zaplatili tím nejcennějším, tedy vlastním životem.

Šestadvacetiletý Marek Lehký byl v noci z 29. na 30. března 1995 v Kvasicích na Kroměřížsku u břehu řeky Moravy rozmetán výbušninou. Předtím mu ji vrah připevnil přímo na tělo a odpálil na dálku.

Jeho identifikaci se podařilo dokončit po dlouhé době, a to na základě analýzy vzorků krve, otisků prstů, zbytků tkáně a hodinek, které poznala jeho adoptivní matka.

Šlo v podstatě o bílého koně, přes jehož jméno probíhaly obchody s LTO. To, že jím byl, bylo veřejným tajemstvím, on se však touto svou rolí chlubil..

Své kumpány si znepřátelil i tím, že nedodržel domluvená pravidla, navíc jim dlužil obrovskou sumu peněz (v řádech desítek milionů korun). Proto si Milan Šišma objednal u Večeře jeho smrt.

Po třech letech marného pátrání se kriminalistům její vykonavatel sám udal s tím, že za hrůzným činem stojí on, Šišma a Jan Marcinek.

Následně byl odsouzen k patnáctiletému trestu vězení.

Během pobytu za mřížemi sice po 11 letech svou výpověď změnil s tím, že jej k původnímu přiznání donutila policie, soud však této verzi neuvěřil.

Po jeho propuštění z výkonu trestu si pro něj policisté došli znovu, aby jej obvinili z dalších dvou vražd, a to těsně před jejich promlčením.

V prvním případě Miroslava Kovaříka (někdejšího náměstka Františka Čuby a šéfa zahraničního obchodu v DAK Slušovice), kterého 12. května 1995 zabila nastražená bomba pod sedadlem jeho BMW. Ta byla odpálená za pomoci rádia a zasáhla i jeho sedmnáctiletou dceru. Zatímco podnikatel zemřel při převozu do nemocnice, ona zázrakem přežila.

Ve druhém případě šlo o zastřelení Františka Blažíčka, poskytovatele půjček z Uherského Hradiště, k čemuž došlo 23. května 1995 skrze okno jeho vily.

Soud jej však v obou těchto kauzách na konci června 2016 zprostil viny kvůli absenci rozhodných důkazů. Obžalovaný tak nenastoupil doživotní trest, ale byl propuštěn na svobodu.

Oba zmíněné případy tak zůstaly nepotrestány a dnes jsou již promlčeny.

Články