Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Český skladatel, divadelník a režisér Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni. Je toho mnoho, čím Jiří Suchý je či v určité fázi svého života byl. Kromě již zmíněného je hudebníkem, textařem, básníkem, spisovatelem, filmařem, sběratelem a grafikem.

Je znám díky spolupráci s Miroslavem Horníčkem a Ivanem Vyskočilem. Tvořil také dvojici s Jiřím Šlitrem, Ferdinandem Havlíkem a Jitkou Molavcovou.

Kariéra

Část dětství prožil v Klatovech, avšak v roce 1936 se přestěhoval s rodinou do Prahy. Před kamerou se poprvé objevil v roce 1944 jako komparz, když hrál jednoho z vystupujících z tramvaje ve snímku Sobota.

Od roku 1947 (po dokončení střední školy) začal pracovat jako grafik v reklamních ateliérech. Podstatnou část svého života strávil v divadlech. Začalo to v Redutě, kde se seznámil s Miroslavem Horníčkem či Jiřím Šlitrem, následně stál v polovině roku 1958 společně s Ivanem Vyskočilem u zrodu Divadla Na zábradlí. Už 9. prosince stejného roku zdě měla premiéru později slavná hra Kdyby tisíc klarinetů. Suchý však z divadla záhy odešel a v roce 1959 založil společně se Šlitrem Semafor, který je populární až do dnešních dnů. Jako první zde byla uvedena hra Člověk z půdy.

Jiří Suchý vedle divadla hrál také ve filmu. Účinkoval například ve snímku Miloše Formana Konkurz. V roce 1964 se přičinil o vznik filmového muzikálu Kdyby tisíc klarinetů a v roce 1968 se podílel na scénáři k filmu Zločin v šantánu.

V roce 1968 podepsal Jiří Suchý 2000 slov a později i Několik vět. Pro režim se stal nepohodlným, bylo mu zakázáno vystupovat v televizi i rozhlase, nemohl v takové míře vydávat desky a knihy. Navíc byl nucen dostoupit z funkce ředitele Semaforu, nebyl totiž ve straně.

Když 26. prosince 1969 zemřel Jiří Šlitr, byl Suchý rozhodnutý skončit s divadlem. Nakonec tak neučil. Režim mu však ustavičně házel klacky pod nohy, jeho činnost byla do velké míry omezena cenzurou. Dostával čím dál méně prostoru také na jevišti. Přesto se dostavilo několik úspěchů. Jedním z nich bylo přepracování Erbenových balad Kytice. Postupně začal spolupracovat s herečkou a zpěvačkou Jitkou Molavcovou vytvořili spolu dobře známou dvojici postav Jonáš a Melicharové. Tyto postavy se objevily v několika hrách (Jonáš dejme tomu v úterý) i filmech (Jonáš a Melicharová, Jonáš II. Aneb Jak je důležité míti Melicharovou, Jonáš, Melicharová a pavilon.

Jiří Suchý má řadu vyznamenání. 28. října 2013 jej například prezident ČR Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Osobní život

Jeho první manželkou byla grafička, scénografka a kostýmová návrhářka Běla Suchá (rozená Novotná). Vzali se v roce 1960 a měli spolu syna Jakuba. V polovině 80. let Jiří Suchý ovdověl. Jeho manželka Běla prohrála boj s rakovinou.

Jeho druhou manželkou byla o 46 let mladší učitelka Markéta Suchá, se kterou si řekli své ano v roce 2006. Markéta byla svého času uvaděčkou v Semaforu. Jejich manželství skončilo po sedmi letech rozvodem.

Články