Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Český herec a dabér Jiří Štěpnička – rodným jménem Jiří Samec – se narodil 16. dubna 1947 v Londýně.

Nejznámější filmy a seriály

Jeho matkou byla česká herečka Jiřina Štěpničková a otec pedagog a výtvarník Jan Samec. Jeho rodiče se seznámili v roce 1944 při natáčení filmu Děvčica z Beskyd. Samec ve filmu dělal dubléra. Po válce odešla Jiřina Štěpničková do Londýna, kde brzy zjistila, že je těhotná. Rozhodla se provdat za Jana Samce, nechtěla být svobodnou matkou. Syn Jiří se původně jmenoval Jiří Samec. Do Československa se vrátila v květnu 1947 s měsíčním synem. Manželství s Janem Samcem bylo po roce rozvedeno.

V říjnu 1951 se Jiřina Štěpničková odhodlala spolu se svým čtyřletým synem emigrovat. Dostala vzkaz od režiséra Františka Čápa, který ji lákal do západního Německa. Jednalo se však o léčku ze strany komunistů, akce byla v režii tajné policie. Při pokusu o ilegální přechod hranice na Šumavě byla herečka zatčena a odvlečena do pankrácké věznice. Byla odsouzena k patnácti letům vězení. O jejím tragickém osudu natočil v roce 2019 režisér Viktor Polesný životopisný snímek Past

Malého Jirku vychovávali prarodiče. Jeho matku podmínečně propustili téměř po deseti letech v pardubické věznici. Poté spolu bydleli v Praze.

Jiří Štěpnička se dal na studia herectví na pražské DAMU absolvoval v roce 1969. Po dokončení studií působil nejprve na scéně Klicperova divadla v Hradci Králové, odkud přestoupil v roce 1972 do Státního divadla v Brně. V polovině 70. let se stal členem činohry Národního divadla v Praze. V roce 2010 získal cenu Thálie za roli Raymonda ve hře Blackbird.

Je předním českým dabérem, propůjčil svůj hlas mnoha zahraničním hercům. Jeho hlas je spjatý třeba s Harrisonem Fordem proto bývá Jiří Štěpnička označován také jako český Harrison Ford. Daboval jej ve slavném Uprchlíkovi i série Indiana Jones. Jeho hlasem v českém dabingu mluví i další herci, například Michael Douglas, Steven Seagal nebo Gérard Depardieu. V roce 2002 byl oceněn Cenou Františka Filipovského za mužský herecký výkon v dabingu filmu Po čem ženy touží.

Mimořádně bohatá je i jeho filmografie. Na filmovém plátně debutoval už v roce 1961 ve snímku Tažní ptáci. Více rolí přišlo po absolvování DAMU. Objevil se třeba ve filmech Slasti otce vlasti, Tichý Američan v Praze, Jak básníci přicházejí o iluze a v mnoha dalších. Diváci jej znají také z televizních seriálů. Doktory si zahrál v seriálech Modrý kód a Ordinace v růžové zahradě

Články