Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Český herec Jiří Sovák (vlastním jménem Jiří Schmitzer starší se narodil 27. prosince 1920v Praze. Zemřel 6. září 2000 tamtéž.

Syn: Jiří Schmitzer

Nejznámější role:

Narodil se do rodiny hostinského, jeho matka byla v domácnosti vařila v restauraci jejich hospody. Měl ještě starší sestru Zdenu a bratra Ladislava. Na přání otce vystudoval obor číšník. Chvíli se tak i živil. V 19 letech ale odešel proti vůli otce z domova a přidal se k ochotnickým divadelním spolkům (na Mlynářce, Dé tvář a poloprofesionálnímu Divadlu práce. Při tom se živil jako dělník, např. v kamenolomu.

Roku 1941 absolvoval dramatické oddělení pražské Státní konzervatoře. Zároveň byl totálně nasazený jako skladník. V této době již vystupoval v pražském kabaretu Živé jeviště. Roku 1943 nastoupil na profesionální hereckou dráhu. Hrál v třebíčském Horáckém divadle (1943 – 1945), během vojny v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého (1946 – 1947), kde se setkal s Miroslavem Horníčkem, Divadle E. F. Buriana (1947 – 1952), Vinohradském divadle (1952 – 1966) a v pražském Národním divadle (1966 – 31. březen 1983), kde ztvárnil několik desítek velkých rolí.

Exceloval ale nejen na divadelních prknech, ale i před kamerou. Určitě jste si ho všimli ve filmu Dařbuján a Pandrhola z roku 1959. V 60. letech se jeho hvězdná kariéra rozzářila naplno. Ve filmech Až přijde kocour, Spadla z měsíce, Mezi námi zloději, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Kdo chce zabít Jessii? ukázal, že je skvělým komediálním hercem, a následovaly další dodnes oblíbené a často reprízované komedie (viz výše). V 90. letech se Jiří Sovák objevil v oscarovém filmu Jana Svěráka Kolja v roli strýce.

Neméně slavné role ztvárnil v televizních filmech a seriálech. Jmenujme například Byli jednou dva písaři (s Miroslavem Horníčkem), Arabelu, Létajícího Čestmíra nebo legendární Chalupáře.

Byl třikrát ženatý, poslední manželství s Annou Schmitzerovou trvalo přes 40 let. Jeho syn z prvního manželství je herec a písničkář Jiří Schmitzer ml. Bydlel na pražské Letné a střídavě i na chatě ve Stříbrné Skalici. Podle svých vlastních slov byl částečně židovského původu.

Články