Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Český herec Jiří Sovák (vlastním jménem Jiří Schmitzer starší se narodil 27. prosince 1920v Praze. Zemřel 6. září 2000 tamtéž.

Syn: Jiří Schmitzer

Nejznámější role:

Narodil se do rodiny hostinského, jeho matka byla v domácnosti vařila v restauraci jejich hospody. Měl ještě starší sestru Zdenu a bratra Ladislava. Na přání otce vystudoval obor číšník. Chvíli se tak i živil. V 19 letech ale odešel proti vůli otce z domova a přidal se k ochotnickým divadelním spolkům (na Mlynářce, Dé tvář a poloprofesionálnímu Divadlu práce. Při tom se živil jako dělník, např. v kamenolomu.

Roku 1941 absolvoval dramatické oddělení pražské Státní konzervatoře. Zároveň byl totálně nasazený jako skladník. V této době již vystupoval v pražském kabaretu Živé jeviště. Roku 1943 nastoupil na profesionální hereckou dráhu. Hrál v třebíčském Horáckém divadle (1943 – 1945), během vojny v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého (1946 – 1947), kde se setkal s Miroslavem Horníčkem, Divadle E. F. Buriana (1947 – 1952), Vinohradském divadle (1952 – 1966) a v pražském Národním divadle (1966 – 31. březen 1983), kde ztvárnil několik desítek velkých rolí.

Exceloval ale nejen na divadelních prknech, ale i před kamerou. Určitě jste si ho všimli ve filmu Dařbuján a Pandrhola z roku 1959. V 60. letech se jeho hvězdná kariéra rozzářila naplno. Ve filmech Až přijde kocour, Spadla z měsíce, Mezi námi zloději, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Kdo chce zabít Jessii? ukázal, že je skvělým komediálním hercem, a následovaly další dodnes oblíbené a často reprízované komedie (viz výše). V 90. letech se Jiří Sovák objevil v oscarovém filmu Jana Svěráka Kolja v roli strýce.

Neméně slavné role ztvárnil v televizních filmech a seriálech. Jmenujme například Byli jednou dva písaři (s Miroslavem Horníčkem), Arabelu, Létajícího Čestmíra nebo legendární Chalupáře.

Byl třikrát ženatý, poslední manželství s Annou Schmitzerovou trvalo přes 40 let. Jeho syn z prvního manželství je herec a písničkář Jiří Schmitzer ml. Bydlel na pražské Letné a střídavě i na chatě ve Stříbrné Skalici. Podle svých vlastních slov byl částečně židovského původu.

Články