Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Český režisér, herec a spisovatel Jiří Menzel se narodil 23. února 1938 v Praze. Zemřel 5. září 2020 ve věku 82 let.

Nejznámější filmy

Kariéra

Jiří Menzel patřil ke světově nejoceňovanějším českým tvůrcům. Jako režisér debutoval filmem Ostře sledované vlaky (1966), za který získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Jiří Menzel absolvoval v roce 1962 obor filmová režie na pražské FAMU. Neproslavil se pouze jako filmový režisér, ale též proslul jako režisér divadelní, známá je například jeho inscenace komedie Mandragora v pražském Činoherním klubu, která se se hrála nepřetržitě v letech 1965 až 1976. Zabrousil také do herecké profese. V roce 2018 hrál například hlavní roli ve filmu Tlumočník, ztvárnil třeba také roli v seriálu TV Nova Hospoda.

Největší věhlas však získal jako filmový tvůrce. Natáčel často filmy o obyčejných lidech, kteří se musejí potýkat s byrokracií i totalitní zvůlí. Námět jeho tvorby bylo často dílo spisovatele Bohumila Hrabala I jeho oceňovaný debut Ostře sledované vlaky vznikl podle jeho novely.

Jeho další film Rozmarné léto (1967), ve kterém zazněla legendární hláška "Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným…", vznikl zase podle knižní předlohy Vladislava Vančury.

V dobách počátku normalizace natočil svůj druhý film podle Hrabala. Jelikož byly Skřivánci na niti (1969) kritikou komunistické zvůle, skončily neúprosně v trezoru. K očím diváků se snímek dostal až po listopadu 1989. Jak v Ostře sledovaných vlacích, tak ve Skřiváncích na niti ztvárnil hlavní roli Václav Neckář Následovaly další filmy podle Bohumila Hrabala. Těmi byly Postřižiny a Slavnosti sněženek.

Jiří Menzel také točil filmy podle scénářů Zdeňka Svěráka. Úspěch sklidily komedie Na samotě u lesa (1976) a Vesničko má středisková (1985).

Menzel natáčel také po roce 1989. Úspěch zaznamenal v roce 1994 v Benátkách na Mezinárodním filmovém festivalu s filmem Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, což byla další spolupráce se Zdeňkem Svěrákem

Osobní život

V listopadu 2004 se na dovolené v Thajsku tajně oženil se svou o 40 let mladší přítelkyní Olgou Kelymanovou (po svatbě Olga Menzelová Seznámili se spolu, když s ním jeho nastávající dělala rozhovor pro rozhlas. Olga Menzelová je filmová producentka, která se narodila 25. ledna 1978 v Praze.

V roce 2008 se jeho manželce narodila dcera, která dostala jméno Anna Karolína. V té době měla Olga Menzelová mimomanželský vztah s režisérem Jaroslavem Brabcem což později potvrdila. Milenecký vztah jim vydržel dva roky. Milenci během něj počali Annu Karolínu a po narození ji nějakou dobu společně vychovávali. Olga se nakonec s Brabce rozešla. Nějakou dobu žila sama, nakonec se však vrátila zpátky k Menzelovi. Na začátku roku 2015 se Jiří Menzel stal poprvé oficiálně otcem. Jeho žena Olga porodila jejich první společnou dcera, které dali jméno Eva Maria.

V roce 2017 prodělal náročnou operaci hlavy, po které byl několik týdnů udržován v umělém spánku. Poté se potýkal s vážnými zdravotními problémy. Bojoval s následky zánětu mozkových blan. Nemoc ho bohužel upoutala na lůžku a později na vozíček.

Zemřel 5. září 2020 ve věku 82 let. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích jeho manželka Olga Menzelová

Články