Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Český herec Jiří Mádl se narodil 23. října 1986 v Českých Budějovicích.

Nejznámější role

Kariéra

Jiří Mádl navštěvoval Biskupské gymnázium J. N. Neumanna v Českých Budějovicích. Do 16 let hrál závodně hokej, pak ale přišlo zranění a bylo po kariéře. Hrával příležitostně v mládežnických divadlech. Napsal hru, s kterou se mu podařilo vyhrát divadelní soutěž. Objevil se ve dvou videoklipech a několika krátkých filmech svého kamaráda. Jeho kariéra se však rozjela na plné obrátky v roce 2003, když jel do Prahy na konkurz na film Snowboarďáci. Karel Janák jej vybral z více než sedmi stovek uchazečů. Role puberťáka Jáchyma mu sedla a rázem se katapultoval mezi české mladé herecké talenty. Společně s Vojtou Kotkem se stal idolem mládeže. Oba dva si pak zahráli ve dvou dalších Janákových filmech Rafťáci a Ro(c)k podvraťáků.

Na řadu přišla i spolupráce s jinými režiséry. Mádl si zahrál v rodinné komedii Jak se krotí krokodýli nebo v Dětech noci. Za roli Ubra ve druhém zmíněném snímku si odnesl Cenu za mužský herecký výkon na MFF v Karlových Varech 2008. Stal se nejmladším hercem, který toto ocenění získal.

Zaujal také ve filmech Gympl, Konfident či Probudím se včera. Cizí mu není ani televizní tvorba. Hrál například v seriálu Redakce

Během své herecké kariéry stihl také vystudovat obor Sociální a masová komunikace na Univerzitě Jana Ámose Komenského v Praze (absolvoval v roce 2009).

Věnuje se také psaní scénářů a filmové režii. Jeho scenáristickým a zároveň režijním debutem byl v roce 2014 snímek Pojedeme k moři. Za scénář i režii byl nominován na Českého lva. Jeho druhým celovečerním snímkem je film Na střeše z roku 2019. I u tohoto filmu je také autorem scénáře.

Osobní život

V roce 2016 se dal dohromady s půvabnou blondýnkou Zuzanou, jejich vztah se ale po dvou letech rozpadl. Předtím chodil s herečkou Evou Josefíkovou.

V roce 2021 se začal na veřejnosti objevovat po boku srbské stylistky, scénografky a kostýmní výtvarnice Andrijanou Trpković, která je o osm let starší. Na konci roku 2022 se stali rodiči, přičemž těhotenství i porod se podařilo páru utajit.

Články