Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Český herec, dabér a komik Jiří Lábus se narodil 26. ledna 1950 v Praze.

Nejznámější filmy

Kariéra

Jeho otec byl architekt, matka zdravotní sestra. Po maturitě na gymnáziu vystudoval DAMU. Na vojně byl členem Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého. Po škole nastoupil do divadla Studio Ypsilon, které tehdy působilo v Liberci. Lábus napřed dojížděl, pak se do Liberce přestěhoval. V roce 1978 Ypsilonka přesídlila do Prahy a Jiří Lábus ji následoval. Momentálně žije v pražských Vršovicích a je ještě pořád stálým členem Studia Ypsilon. Hostuje ale také ve Viole, v Divadle Kalich i v dalších divadlech.

Diváci ho ale znají spíše z televize a filmu. S dlouholetým parťákem Oldřichem Kaiserem vytvořili nezapomenutelné duo v pořadech Možná přijde i kouzelník Dva z jednoho města, Zeměkoule, Letem světem a Ruská ruleta. Začínali v 70. letech scénkami v pořadu Kabaret U dobré pohody. Od roku 1991 také vytváří nekonečný rozhlasový seriál Tlučhořovi. Fenomenální jsou jeho role čaroděje II. kategorie Rumburaka v seriálu Arabela a živočicháře Béďy ve filmech Slunce, seno, ....

Nezaměnitelný je i jeho hlas. Připomeňme třeba plyšového Jů ze Studia Kamarád Marge Simpsonovou lenochoda Sida z Doby ledové nebo svérázný rozhlas v seriálu MAS*H V roce 2001 namluvil audioknihu Harry Potter a kámen mudrců.

Neminula ho ani divadelní a filmová ocenění: Thálie z roku 1996 a Český lev - z roku 1994 za vedlejší roli strýce Jakoba ve filmu Amerika a z roku 2013 také za vedlejší roli ve filmu Klauni.

V roce 1977 připojil stejně jako mnozí tehdejší umělci svůj podpis pod prohlášení odsuzující Chartu 77, tzv. Antichartu. V roce 2005 vytvořil spolu s Petrem Čtvrtníčkem hru Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, vycházející z policejních odposlechů úplatkářské aféry fotbalových činovníků.

Jiří Lábus byl nominován na Českého lva 2020 jako nejlepší herec v hlavní roli za film Vlastníci

Osobní život

Jiří Lábus je svobodný a bezdětný.

Články