Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Český herec Jiří Kodet se narodil 6. prosince 1937 v Praze. Zemřel dne 25. června 2005 ve věku 67 let tamtéž.

Nejznámější filmy

Jiří Kodet pocházel z divadelnického rodu Steimarů a výtvarnického rodu Kodetů. Jeho otec byl sochař Jan Kodet a matka herečka Národního divadla Jiřina Steimarová. Kodet chtěl navázat na hereckou tradici a hlásil se proto na DAMU, přijat byl až na třetí pokus.

Jeho herecká kariéra odstartovala na začátku 60. let ve ve Východočeském divadle v Pardubicích, působil také v ostravském Divadle Petra Bezruče, kde si zahrál Kristiana v inscenaci Cyrano z Bergeracu. V roce 1965 se přesunul do Prahy a stal se spoluzakladatelem Činoherního klubu. Na začátku 90. let začal hrát na prknech Národního divadla

Ve filmu Kodet debutoval v roce 1950 v životopisném dramatu Posel úsvitu. V 60. letech se objevil v několika válečných dramatech: Vyšší princip (1960), Atentát (1964), v komediálním dramatu režiséra Jiřího Menzela oceněného Oscarem Ostře sledované vlaky (1966) či filmech Hotel pro cizince (1967) a Všichni dobří rodáci (1968).

Zahrál si několik desítek menších rolí. Hrál v několika známých seriálech jako Arabela, Návštěvníci (kolotočář Eda), Létající Čestmír nebo Chobotnice z II. patra.

Do povědomí diváků se zapsal nesmazatelně především díky postavě Jindřicha Krause v dnes již kultovních Pelíškách. Charismatický herec zvládl roli tak bravurně, že za to v roce 1999 získal Českého lva Prvního Českého lva získal v roce 1997 za vedlejší roli ve filmu Knoflíkáři.

Rodina

Články