Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel

Český recidivista Jiří Kajínek se narodil 11. ledna 1961 v obci Prachovice v okrese Chrudim.

Do křížku se zákonem se poprvé dostal už jako nezletilý v roce 1974, tehdy se jednalo o majetkovou trestnou činnost. Do vězení se poprvé dostal v roce 1982, když byl odsouzen za vloupání do chat. Další trest následoval v roce 1985, kdy byl odsouzen za bytové krádeže, ale také za nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele. V únoru 1990 bylo vyhověno jeho žádosti o prominutí zbytku trestu, jenomže ještě téhož roku se dostal znovu před soud. Dostal 11 let za loupežné přepadení policistů se zbraní v ruce. Kromě toho ukradl také jejich vůz.

Když se dostal znovu na svobodu, pokračoval dále v trestné činnosti. Dne 30. května 1993 se dopustil trestného činu vraždy, když nejméně 12 výstřely zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše Další Jandův osobní strážce Vojtěch Pokoš byl při incidentu těžce zraněn, později se stal hlavním svědkem případu. Kajínek byl souzen za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus vraždy. Byl mu vyměřen doživotní trest.

Kajínek se několikrát pokusil o útěk z vězení a několikrát se mu to i povedlo. Nejznámější je jeho útěk z Věznice Mírov který se mu podařil 29. října 2000. Zadržen byl až 8. prosince 2000 v bytě pětinásobného vraha Ludvíka Černého. Část veřejnosti zastává názor, že Kajínek je nevinný. Že se stal obětí komplotu. Sám Kajínek se snažil o obnovení procesu.

Prezidentská milost

Dne 11. května 2017 prezident ČR Miloš Zeman oznámil v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov že pro Jiřího Kajínka podepíše milost. Zeman 23. května 2017 skutečně podepsal a téhož dne byl Kajínek propuštěn na svobodu. Omilostněný vězeň vzbudil velký mediální zájem a záhy po propuštění z cely se stal celebritou.

Články