Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Český dramatik a scenárista Jiří Hubač se narodil 27. srpna 1929 v Praze. Zemřel 27. září 2011 ve věku 82 let.

Nejznámější filmy a seriály (scénář případně námět)

Kariéra

Jiří Hubač absolvoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou a krátce si zkusil práci konstruktéru. Postupně se však začal věnovat literární činnosti. Důvodem byla dlouhá nemoc. V roce 1956 se stal redaktorem odborného časopisu Technická politika a v roce 1961 se pak stal dramaturgem Československé televize kterým byl až do roku 1974. Poté působil jako scenárista na volné noze.

Je znám především díky spolupráci s Jaroslavem Dietlem (Tři chlapi v chalupě). Stál také například u zrodu seriálu Eliška a její rod. Na konci 60. let začal spolupracovat s režisérem Antonínem Moskalykem V 70. letech pak navázal spolupráci s Františkem Filipem.

Úspěch zaznamenaly filmy podle jeho scénáře Ikarův pád, Tažní ptáci a Nezralé maliny. Popularity se dočkal také jeho seriál Sanitka z roku 1984.

Hubač psal scénáře také v 90. letech. Některé podle nich natočené filmy se zapsaly nesmazatelně do zlatého fondu naší kinematografie (Fany, Všichni moji blízcí, Učitel tance).

Nezapomenutelné jsou také jeho divadelní hry. Známé jsou například jeho dramatizace románů Král krysa a Komu zvoní hrana. Na žádost Jiřiny Bohdalové pak napsal hru Dům v nebesích. Ze stejného popudu vznikla i hra Generálka.

Ocenění

V roce 2001 získal Českého lva za scénář k filmu Babí léto, který natočil režisér Vladimír Michálek. Kromě toho byl na tuto cenu ještě třikrát nominován: v roce 1999 za scénář k filmu Všichni moji blízcí, v roce 1995 za scénář k filmu Fany a rovněž v roce 1995 za scénář k filmu Učitel tance.

Osobní život

Vedle psaní byla jeho životní láskou jeho manželka Ivanka, se kterou měl tři děti. Jeho synem je například Ivan Hejna, který se stal scenáristou a dramaturgem. Je také autorem řady rozhlasových her.

Články