Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Český MMA bojovník a zápasník UFC Jiří „BJP“ Procházka se narodil 14. října 1992 v Hostěradicích na Znojemsku.

V roce 2013 získal titul GCF v polotěžké váze, zápasil také v japonské organizaci Rizin Fighting Federation, kde je rovněž držitelem titulu v polotěžké váze. Trénuje v klubu Jetsaam Gym Brno pod vedením trenérů Martina Karaivanova a Jaroslava Hovězáka. V roce 2020 nastoupil k soubojům v prestižní organizaci UFC, kde hned v v prvním zápase v červenci roku 2020 zvítězil.

Měří 193 centimetrů, v roce 2020 vážil 93 kilogramů. Je známý svým agresivním stylem, který soupeři často nedá žádnou šanci.

Zápasnická kariéra

Původně začínal s thajským boxem (tzv. Muaythai), ve kterém získal v roce 2011 na mistrovství republiky titul ve své váhové kategorii. Pak ho zlákala smíšená bojová umění, tzv. MMA. Poprvé v MMA zápasil v roce 2012 proti Stanislavu Futerovi, kterého porazil v prvním kole. Načež zahájil vítěznou šňůru a stal se jedničkou MMA v polotěžké váze v Česku.

Koncem roku 2015 podepsal smlouvu s japonskou organizací Rizin Fighting Federation. V prvním zápase se postavil Satoši Išiimu. Zápas byl ukončen v první minutě Procházkovým kopem na hlavu. Při druhém zápase jeho soupeř Vadim Nemkov po prvním kole odmítl dál pokračovat, takže Jiří Denisa Procházka znovu zvítězil. Další zápas ale prohrál s Muhammedem Lawalem. Další soupeře ale už většinou porazil, a to i přesto, že si v zápase s Markem Taniosem poranil nohu. Ze zranění se ale brzy otřepal a vyhrával dál.

Titul šampiona polotěžké váhy organizace Rizin nakonec vybojoval v souboji s Muhammedem „King Mo“ Lawalem a vrátil mu tak porážku z minula.

V dalších zápasech po necelých dvou minutách knockoutoval Fábia Maldonada i C. B. Dollowaye. Následně mu vypršela smlouva s organizací Rizin.

V lednu roku 2020 se mu tak otevřely dveře k podepsání kontraktu v lize UFC. Jeho cílem byl mistrovský titul UFC. Stal se teprve pátým Čechem bojujícím v nejslavnější a nejprestižnější MMA lize. Před ním se do ní kvalifikovali Karlos Vémola, Viktor Pešta, Lucie Pudilová a David Dvořák.

12. července 2020 se utkal se švýcarským favoritem Volkanem Oezdemirem v rámci prestižního turnaje UFC 251. První kolo sice prohrál, ale ve druhém soupeři zasadil tvrdý knockout a zvítězil.

„Nepřeháním, když napíšu, že tohle byl největší zápas českého MMA. A zároveň dodávám zatím,“ napsal na sociální sítě jeden z nejlepších českých MMA zápasníků Patrik Kincl.

Dne 12. června 2022 se Jiří Procházka stal prvním českým UFC šampionem v polotěžké váze. Podařilo se mu porazit Glovera Teixeiru z Brazílie, kterého uškrtil v pátém kole v čase 04:32. Procházka se díky tomu navždy zapsal do dějin českého MMA.

Proč měl Jiří Procházka přezdívku Denisa nebo Deniska?

"Všichni si myslí, že to má nějaký extra hluboký význam, ale ono to začalo úplnou pitominou. Na soustředění s Jetsaam Gymem s námi byla i jedna slečna, Denisa, která s námi také trénovala. Pak mě jednou někdo oslovil Deniso, ostatní se smáli a chytlo se to. No, od té doby jsem Deniska. Je to netradiční přezdívka, ale aspoň si mě lidi budou pamatovat," řekl Jiří Procházka pro web powerlifting.ronnie.cz.

Osobní život

Několik let chodil s krásnou právničkou Kamilou Kordulíkovou. Počátkem roku 2020 se rozešli, ale zůstali přáteli. Později se zase dali dohromady.

Profily na sociálních sítích

Články