Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Český herec Jiří Adamíra se narodil 2. dubna 1926 ve středočeských Dobrovicích v okrese Mladá Boleslav. Zemřel 14. srpna 1993 ve věku 67 let. Byl životním partnerem herečky Hany Maciuchové

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Než se dal Jiří Adamíra na hereckou dráhu, vystudoval vršovické gymnázium a smíchovskou průmyslovku. Herecky se realizoval už během studií, kdy hrál ochotnicky divadlo. V letech 1945 a 1946 byl členem Divadla mladých pionýrů, později pak zlínského Divadla pracujících. Pak absolvoval základní vojenskou službu. V letech 1952 až 1960 hrál na prknech Státního divadla v Ostravě a od roku 1962 do roku 1990 pak v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Svou divadelní štaci zakončil angažmá v činohře Národního divadla, kde hrál od 1. srpna 1990 až do své smrti. V Národním divadle hrál například v inscenacích Zimní pohádka od Williama Shakespeara či Divoká kachna od Henrika Ibsena. Během angažmá v Národním divadle působil také jako pedagog na DAMU

Ztvárnil také několik rozhlasových rolí. Například krále Richarda III.

Nezapomenutelným se stal díky rolím ve filmech, inscenacích a seriálech. Hrál třeba ve filmu z roku 1964 ...a pátý jezdec je Strach Dále se objevil v seriálech Byl jednou jeden dům a Panoptikum Města pražského. Úspěch slavil s rolí ve filmu Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou díky které stal laureátem Státní ceny Klementa Gottwald. Měl také titul Zasloužilého umělce.

Jeho hlas je znám také z dabingu - například Strašidla ze Spessartu. Namluvil také prolog slavného filmu Vinnetou

Osobní život

Se svou první manželkou Marií měl dceru Kateřinu Adamírovou. Manželství však dlouho nevydrželo.

Jeho druhou manželkou byla herečka Ljuba Benešová, měl s ní syna Marka Adamíru (*1960), z kterého se stal lékař (kardiochirurg).

Poté do jeho života vstoupila mladší herečka Hana Maciuchová která byla jeho dlouhodobou životní partnerkou, ale nikdy se s ní neoženil.

Články