Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Francouzský herec Jean Marais se narodil 11. prosince 1913 v obci Cherbourg-en-Cotentin v departementu Manche v severozápadní Francii. Proslavil se především díky rolím v mnoha historických filmech, nezapomenutelným se pak stal také díky dvojroli ve filmové trilogii o Fantomasovi Jean Marais zemřel 8. listopadu 1998 v Cannes. Bylo mu 84 let.

Nejznámější filmy

Kariéra

Jean-Alfred Vilain-Marais, jak se slavný francouzský herec jmenoval celým jménem, se narodil do rodiny veterináře. Neměl však mnoho příležitostí svého otce poznat, protože bojoval ve válce, ze které se vrátil, když bylo Jeanovi pět let. Krátce na to, ho jeho matka opustila a Jean vyrůstal jen s ní a svým starším bratrem. Jean měl problémy s kázní a vystřídal několik škol. Když mu bylo 16 let, začal pracovat ve fotografickém studiu, kde získal doporučení k zapsání do dramatického kurzu na Montmartru.

Když mu bylo 20, živil se jako fotograf a výtvarník, avšak byl rozhodnut, že se stane hercem. Zkusil to u filmu, ale mihl se jen v několika neslavných snímcích. A tak zaměřil svou pozornost na divadlo. Působil jako statista v divadle Atélier Charlese Dullina, kde začal chodit do hodin herectví.

V roce 1937 přišlo rozhodující setkání s básníkem Jeanem Cocteauem. Rozhodující pro jeho hereckou kariéru. Mezi těmito dvěma muži však šlo o mnohem víc, než profesionální spolupráci. Měli spolu milostný vztah. Cocteau podporoval Jeanův herecký rozvoj. Vzájemně si pomáhali v umělecké tvorbě. Básník Cocteau pro něj napsal hlavní role v několika svých divadelních hrách. Jednalo se například o divadelní kusy Král Oidipus, Strašní rodiče či Rytíři kulatého stolu. Napsal pro něj role i ve svých filmech, kterými byly například Kráska a zvíře Dvojhlavý orel, Strašní rodiče, Orfeus a Orfeova závěť.

Na začátku 40. let 20. století hrál Jean Marais v několika pařížských divadlech. Uplatnění nenašel však pouze jako herec, ale také jako režisér a výtvarník. Postupně se začal prosazovat také ve filmu. První větší role přišla v roce 1941 ve snímku Hořící pavilon, následující rok zazářil ve filmu Postel s nebesy. V roce 1943 pak přišla role ve filmu Věčný návrat který režíroval Jean Cocteau. Jean Marais se rychle stal filmovou hvězdou a idolem.

Jean Marais se stal rychle populárním i za hranicemi rodné Francie. Zazářil mj. v historických romantických filmech Hrabě Monte Christo (1954) a Železná maska (1962). Na popularitě mu přidala dvojrole v novináře Fandora a Fantomase v sérii Fantomas. Vznikly celkem tři díly, tím prvním byl v roce 1964 Fantomas, po kterém v roce 1965 následoval Fantomas se zlobí. Trilogii završil v roce 1967 Fantomas kontra Scotland Yard

K jeho posledním rolím patřil biskup Myriel v Bídnících 20. století, ve kterých si zahrál po boku Jean-Paul Belmonda Jeho posledním filmem byla v roce 1996 Svůdná krása ve které se objevil jako pan Guillaume.

V roce 1993 získal čestného Césara.

Osobní život

Jean Marais se nijak netajil svou sexuální orientací a jeho vztah s básníkem a režisérem Jeanem Cocteauem je známá věc. Okamžik setkání s Jeanem Cocteau, přirovnával Marais k druhému narození. Milenci si navzájem pomáhala. Marais pomáhal Cocteauovi bojovat s jeho závislosti na opiu a básník se staral o jeho literární a umělecký rozvoj. Jejich vztah se táhl po tři desítky let, později pak už měli oba jiné partnery.

Když natáčel Marais film Postel s nebesy (1942), prožil intenzivní vztah s herečkou jménem Mila Parély. V roce 1942 si dokonce řekli ano, jejich manželství však o dva roky později skončilo rozvodem. Po rozvodu na sebe nezanevřeli. Setkávali se dále i profesně, například v roce 1946 při natáčení jednoho s nejznámějších snímků francouzské kinematografie Kráska a zvíře

Články