Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Belgický herec a šampion bojových umění Jean-Claude Van Damme, celým jménem Jean-Claude Camille François van Varenberg, se narodil 18. října 1960 v Sint-Agatha-Berchem na předměstí Bruselu.

Nejznámější filmy

Kariéra

Herec Jean-Claude Van Damme je společně se Sylvesterem Stallonem a Arnoldem Schwarzeneggerem jednou z největších hvězd akčních filmů 80. a 90. let.

V dětství jej otec zapsal do kurzů karate, což určilo směr jeho kariéry. Otec chtěl, aby jeho syn měl dobrou fyzičku, Jean-Claude byl totiž hubený a neduživý. Ke karate pak postupně přidal celou škálu dalších bojových umění. Aby toho nebylo málo, věnoval se také baletu, to zase na přání jeho maminky. Průpravu k získání černého pásu a titulu mistra Evropy v karate ve střední váze měl výbornou.

Jeho dalším snem bylo stát se hercem. Rozhodl se, že nebude pouze snít a půjde svému štěstí naproti. V roce 1982 se svým kamarádem z dětství Michelem Qissim přestěhoval do USA. V roce 1984 si oba zkusili komparz v tanečním filmu Breakin´ ve kterém se Jean-Claude objeví jako křoví zhruba v minutové scéně. Peníze na živobytí si v té době vydělával všelijak, například jako vyhazovač v nočních klubech. Zatímco Stallone s Schwarzeneggerem sváděli pomyslný boj o vítězství v popularitě akčních herců, netušili, že na dveře klepe silný konkurent. Hvězda Jean-Claude Van Damme se rozzářila díky filmu Krvavý sport 1988. Na sklonku 80. let se zrodila nová hvězda akčních filmů. Že se nejedná o náhodu potvrdil film Kicboxer (1989).

Na začátku 90. let si producenti uvědomili, že se do něj vyplatí investovat. Kdo ještě váhal se rozhoupal po snímku Dvojitý zásah (1991) a hvězda béčkových filmů se vyšvihla do kategorie akčních filmů s tržbami nad sto miliónů dolarů. Důkazem je Univerzální voják (1992), ve kterém se sešel před kamerou s Dolphem Lundgrenem Dalším megahitem byl Timecop (1994). Ještě předtím natočil Živý terč který režíroval John Woo.

Na sklonku 90. let začala jeho kariéra pokulhávat. Filmy Univerzální voják 2, Legionář či Inferno začaly naznačovat, že někdejší sláva je pryč. To ovšem neznamenalo, že by přestal točit nové a nové (převážně béčkové) filmy.

Osobní život

Jean-Claude Van Damme se oženil celkem pět krát se čtyřmi různými ženami.

Jeho první manželkou byla v letech 1980 až 1984 María Rodríguez. Po ní následovala Cynthia Derderian, se kterou byl ve svazku manželském v letech 1985 až 1986. Pak následovala jeho současná manželka Gladys Portugues, kterou si poprvé vzal v roce 1987, poté se s ní v roce 1992 rozvedl, aby si ji v roce 1999 znovu vzal. Mezitím byl ještě v letech 1994 až 1997 ženatý s Darcy LaPier, se kterou má syna Nicholase. Dále má dvě děti s Gladys Portugues, kterým dali jména Kristopher a Bianca Brigitte.

Články