Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

Javier Ángel Encinas Bardem je španělský herec. Narodil se 1. března 1969 (některé prameny uvádějí 1.5.) v Las Palmas (Kanárské ostrovy, Španělsko).

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

V divadle si poprvé zahrál už v šesti letech, jako teenager účinkoval v řadě televizních seriálů. Hrál ragby dostal se dokonce do španělského národního týmu. Později vystupoval s kočovným divadelním souborem po celé vlasti. Navštěvoval madridskou Školu umění a řemesel, protože se chtěl stát malířem, ale studium nedokončil. Vystřídal různá zaměstnání, od vyhazovače po striptéra.

Svoji první významnější roli získal ve dvaceti letech.

V kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Tahle země není pro starý (2007) získal Oscara Zlatý globus i Cenu BAFTA

Osobní život

Pochází z umělecké rodiny. Matka i dědeček byli herci, stejně jako bratr Carlos a sestra Mónica. Strýc pracoval jako režisér a scenárista.

Jeho manželkou se 2010 stala španělská herečka Penélope Cruz (vzali se během tajné svatby na Bahamách). 2011 se jim v Los Angeles narodil syn Leo (má tedy americké občanství), 2013 pak v Madridu dcera Luna Encinas.

V souvislosti s legalizací sňatků osob stejného pohlaví ve Španělsku (2005) šokoval prohlášením, že kdyby byl gay, "oženil by se hned zítra, jen aby nasral církev".

Články