Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Český hudební skladatel, herec, zpěvák a komik Jaroslav Uhlíř se narodil 14. září 1945 v Praze. Proslavil se zejména díky spolupráci s Karlem Šípem a také se Zdeňkem Svěrákem se kterým se seznámil v Československém rozhlase.

Autor hudby písní

Kariéra

S hudbou začínal v Dětském pěveckém sboru Československého rozhlasu, kde zpíval pod vedením Bohumila Kulínského Později pak zpíval v několika kavárenských tanečních skupinách. Byl například členem skupin Faraon a Providence. Svého času hrál i na varhany.

Se Zdeňkem Svěrákem se kterým navázal plodnou spolupráci, se seznámil, když působil jako skladatel v Československém rozhlasu. Uhlíře si diváci pamatují zejména díky tomu, že pravidelně vystupoval v televizním pořadu Hitšaráda Tento pořad moderoval společně s Karlem Šípem se kterým se seznámil v kapele Faraon. Dále je známý z pořadů Hodina zpěvu či Paškál S Karlem Šípem účinkoval také v zábavném pořadu Šaráda

Je autorem hudby k mnoha českým filmům a pohádkám. Hudbu složil například ke snímkům S čerty nejsou žerty Lotrando a Zubejda Ať žijí duchové! Vrchní, prchni! Jak básníci čekají na zázrak Tři bratři Vratné lahve a řadě dalším. Dvakrát byl za nejlepší filmovou hudbu nominován na Českého lva V roce 1994 za hudbu k pohádce Lotrando a Zubejda a v roce 2014 za hudbu k pohádce Tři bratři. U pohádky Tři bratři je i autorem námětu a také si v ní zahrál.

Krátce byl také členem souboru Divadla Járy Cimrmana Diváci jej mohli vidět v roce 1977 coby dirigenta ve hře Cimrman v říši hudby.

Stal se také autorem několika knih a zpěvníků (Jaké je to v Čudu, Písničky o zvířatech, Když je pěkné počasí, Když se zamiluje kůň..., Zpěvník, Není nutno...)

Osobní život

Se svou první manželkou Zojou Uhlířovou se po čtrnáctiletém soužití rozešel a zhruba o deset let později se s ní rozvedl. Rozvod se vlekl půldruhého roku. Ze svého prvního manželství, které na papíře trvalo od roku 1984 do roku 2009, má dceru Elišku Uhlířovou, která se také věnuje hudbou. Dále má syna Štěpána Uhlíře.

Jeho druhou manželkou se v roce 2012 stala psycholožka z pražské motolské nemocnice Helena Chladová, se kterou si vyměnili prstýnky po dvouleté známosti.

1. června 2020 po něm bylo vyhlášeno pátrání Pohřešoval se, známým nezvedal telefony. Nakonec byl nalezen v pořádku.

Články