Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Jaroslav Starka je český podnikatel pohybující se ve fotbalovém prostředí, bývalý člen výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu.

Narodil se 2. října 1955 v Berouně (tehdejší Československo).

Kariéra

Po základní škole se vyučil číšníkem. Hned po listopadu 1989 se vrhl do podnikání a jako majitel několika heren, barů a restaurací se zařadil na přední místa nejbohatších lidí v tuzemsku.

Jako vrcholný fotbalový funkcionář začínal ve Viktorii Žižkov. Brzy se ale přestěhoval do Příbrami, kam se mu podařilo 1997 přesunout značku Dukla Praha, kterou koupil od podnikatele Bohumíra Ďurička (1953).

V prvních letech klub nastupoval pod názvem Dukla Příbram, než se z něj stala FK (Marila) Příbram, ke květnu 2022 český druholigový klub, jehož je majitelem.

Na přelomu tisíciletí tým prožíval své nejlepší časy. V nejvyšší soutěži dokázal obsadit čtvrté místo a v Evropě si zahrál zápasy s anglickou Aston Villou či francouzským Sedanem, na které dorazila i rekordní návštěva čítající přes deset tisíc diváků.

Ve fotbalovém prostředí spolupracoval s dalšími kontroverzními bossy, třeba Františkem Mrázkem (†2006) či Janem Gottwaldem (1945), s nímž také 2002 uskutečnil legendární transfer, když z tehdy v problémech se topících Drnovic do "jeho mužstva" najednou přestoupilo devět fotbalistů.

Zápasy na příbramském stadionu vypadaly často podezřele, rozhodčí domácímu klubu minimálně neškodili. Proslulé jsou i „mimosportovní“ průšvihy sudích během zápasů Na Litavce, za zmínku např. stojí motání opilého rozhodčího Marka Pilného (1973), či u tyčky močícího Jiřího Jecha (1975) v přímém televizním přenosu.

Ve své mládežnické akademii každopádně vychovala spoustu špičkových hráčů, z jejichž prodeje v posledních letech Starka klub živil, např. Antonína Baráka (1994), Václava Černého (1997) či Aleše Matějů (1996).

Po sestupu z nejvyšší soutěže (2021) se potýká s ekonomickými problémy.

Kontroverze

Provází jej pověst mafiána s temnou pověstí. Byl např. obviněn, že se v dubnu 2003 podílel na únosu italského bankéře Giuseppe Rosseliho (1947), šéfa finanční společnosti Union Group.

Byl také obviněn z únosu zmizelého Lambeta Krejčíře (1946), otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře (1968). Podezření se ale nepotvrdilo a policie po čtyřech letech (2011) zrušila. Kvůli tomu následně zažádal ČR o vyplacení 630 milionů korun kvůli odškodnění.

2005 byl vylákán před vlastní dům a následně zasažen dvěma kulkami do paže a hrudníku. Neznámý pachatel na něj vystřílel celkem jedenáct nábojů, před vážnějšími následky jej zachránilo ukrytí se v garáži.

2006 byl policisty se samopaly a v kuklách zastaven uprostřed dálnice a drsně zadržen.

2010 mu byly zablokovány účty. Stát se totiž domáhal 47 milionů, které údajně dostal od uprchlého R. Krejčíře.

Zdravotní problémy

V únoru 2011 bojoval několik dní o život na příbramské JIP. Lékaři ho museli na dva týdny uvést do umělého spánku. Na vině byla jeho těžká cukrovka, která se spojila s virem prasečí chřipky, oboustranným zápalem plic + selhání ledvin. Po pětitýdenním upoutání na lůžko se začal jeho stav zlepšovat.

V dubnu 2020 havaroval na kole a po ošklivém pádu skončil v nemocnici. Kromě mnoha modřin měl i zlomené zápěstí.

V květnu 2022 byla zveřejněna informace o tom, je v nemocnici mimo ČR s blíže nespecifikovanými obtížemi. Dle nepotvrzených informací měl být hospitalizován na Kanárských ostrovech s oboustranným zápalem plic.

Osobní život

Jeho manželkou je příbramská lékařka Kateřina.

dceru Markétu (1979) a syna Jana (1989), fotbalového manažera. Prvorozený syn mu zemřel v devatenácti letech.