Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Český herec Jaroslav Satoranský se narodil 17. prosince 1939 v Praze. Jeho herecká kariéra je spjatá s Divadlem na Vinohradech.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Než se Jaroslav Satoranský rozhodl pro hereckou kariéru, vyučil se rytcem. Hrál amatérské divadlo a nakonec se dostal na pražskou DAMU kde dostudoval v roce 1961 herectví. Poté nastoupil do kladenského Divadla J. Průchy, kde působil do roku 1966. Z Kladna přestoupil do pražského Divadla na Vinohradech se kterým je jeho herecká kariéra neodmyslitelně spjata. Jaroslav Satoranský je členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech je od roku 1966. Hrál v divadelních hrách Macbeth, Král Lear, Maryša, Strakonický dudák a řadě dalších.

Jeho filmovým debutem byla v roce 1959 dětská detektivka Zpívající pudřenka. Větší role přišla o rok později v psychologickém dramatu Osení. Hlavní roli dostal v roce 1963 v hudební komedii Bylo nás deset. Satoranský si zahrál větší počet rolí v různých televizních seriálech (Záhada hlavolamu, F. L. Věk). Nejvíce se zapsal do povědomí rolí Kuby ve slavném večerníčku z roku 1974 Krkonošské pohádky. Pamětníci jej moc dobře pamatují jako na Jana Hamra ze seriálu seriál Nejmladší z rodu Hamrů. Z jeho novějších rolí je patrně nejvýznamnější Václav Koutný v seriálu Policie Modrava.

Osobní život

Svou nastávající manželku Libuši Kubovou potkal v sedmnácti letech v ochotnickém divadle. Vzali se v roce 1961 na Staroměstské radnici a měli spolu dceru Martinu. Libuše Satoranská zemřela na jaře 2020 Nikdy se nerozešli a bez pár roků spolu byli 60 let. Diamantové svatby se však nedočkali.

Články