Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Státní zástupce Jaroslav Šaroch - prošedivělý muž s culíčkem a plnovousem - působí na pražském městském státním zastupitelství minimálně od roku 2008. Momentálně je nejznámějším státním zástupcem v České republice.

Jeho jméno totiž figuruje v ostře sledované kauze Čapí hnízdo - je jejím dozorujícím žalobcem. 30. srpna 2019 zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a jeho rodinných příslušníků obviněných v dotační kauze, která hýbe českou politikou. (Informaci přinesl Deník N Případ přitom dozoroval necelé čtyři roky. Původně stíhání shledal důvodným. Změnil ale názor. Unie státních zástupců po něm nyní vyžaduje odůvodnění tohoto rozhodnutí.

Spis s kauzou Čapího hnízda se na Šarochův stůl dostal na přelomu let 2015 a 2016. Přestože nebyl oproti jiným státním zástupcům tolik vytížený, vyšetřování postupovalo pomalu, za což ho v prosinci roku 2018 pokárala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Vrchní státní zastupitelství si na postup vyšetřování posvítilo už i o rok dříve

Nejde o Šarochův první kontroverzní případ. V září roku 2018 zbavil obvinění bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišku, kteří byli stíháni pro dotační podvod a zneužití pravomoci úřední osoby. Konkrétně šlo o transformaci Fondu dalšího vzdělávání. Šaroch zakročil už v počátcích vyšetřování. V březnu 2014 zrušil Šaroch stíhání někdejšího šéfa Sazky Aleše Hušáka, který byl v únoru téhož roku obviněn z podvodu.

Články