Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Maďarský herec János Bán se narodil 4. října 1955 ve městě Győr (česky Ráb) v severozápadním Maďarsku.

Nejznámější role

Kariéra

János Bán vystudoval Vysokou školu dramatických umění v Budapešti, poté působil v několika oblastních divadlech, než v roce 1983 zakotvil v divadle Katona Józsefa Színháza v Budapešti.

Ač dokáže bravurně ztvárnit charakterní role, proslul u nás rolí závozníka Otíka Rákosníka ve filmu Jiřího Menzela Vesničko má středisková Tato československá komedie se setkala s velkým úspěchem a byla dokonce nominována na Oscara. Věčně přihlouplý úsměv, předkus a odstávající uši, takto utkvěl v paměti českých diváků oceňovaný maďarský herec.

János Bán získal v roce 1987 cenu Jászai Mari, navíc je od roku 1997 nositelem titulu zasloužilý umělec. Další cenu získal v roce 2011 na Mezinárodním filmovém festivalu Art Film Fest v Trenčanských Teplicích.

Jiří Menzel neobsadil maďarského herce do svého filmu náhodou. Znali se z dřívějška. János Bán s ním hrál v jednom filmu, když byl studentem třetího ročníku herecké školy. Jiří Menzel ho pak jednou na divadle viděl v roli hlupáka. Role naivního závozníka Otíka mu v jeho herecké kariéře významně pomohla. Později si zahrál i po boku Arnolda Schwarzeneggera ve filmu Rudé horko.

V současné době hraje na prknech několika maďarských divadel a není mu cizí ani profese pedagogická. Na herecké univerzitě vyučuje novou generaci herců. V minulosti neměl vždy na růžích ustláno, dokonce se jednou dostal do tíživé životní situace a skončil bez peněz mezi bezdomovci. Naštěstí se mu podařilo situaci vyřešit a znovu se postavil na nohy.

Články