Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Jana Fabiánová, narozena jako Linda Nemejovská 11. března 1979 v Praze, je česká zpěvačka, herečka, textařka, tanečnice a módní návrhářka.

Je dcerou zpěvačky a herečky Nadi Urbánkové (1939) a profesora angličtiny, překladatele a textaře Jana Nemejovského (1944).

Kariéra

V dětství navštěvovala hodiny tance, hry na klavír, zpěvu a soukromě studovala herectví u režisérky Evy Sadkové (†2000).

Po maturitě byla přijata ke studiu germanistiky na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, současně studovala učitelství náboženství, etiky a filosofie na Husitské teologické fakultě téže vysoké školy. Přivydělávala si např. jako tanečnice, vizážistka, překládala a vyučovala německý jazyk, hrála epizodní role ve filmech. 

Ani jedno vysokoškolské studium nedokončila. V tutéž dobu totiž zvítězila v soutěži TV Nova Rozjezdy pro hvězdy (porazila Anetu Langerovou), která jí otevřela dveře do českého showbusinessu. V témže roce získala i Zlatého slavíka v kategorii Objev TV Nova.

První deska Zamilovaná ničitelka jí vyšla na podzim 2003, z níž se uchytil singl Nostalgie. Mezi další její songy patří písně Přání nebo Fajčiary.

Nechala si úředně nechala změnit jméno, aby nebyla na uměleckém poli spojována s matkou. 2002 se seznámila s DJ Neo (1978) a začali společně tvořit skladby v duchu klubové elektroniky.

2004 se objevila ve filmu Bolero, 2006 ve snímku Obsluhoval jsem anglického krále

Druhé hudební album Život je video bylo inspirované hudbou 80. let 20. století. Začala se pomalu odklánět od popové tvorby a navázala spolupráci s Jazzappeal Bandem. 2006 byla jejich produkce zdokumentována záznamem charitativního koncertu, který vyšel jako deska Jazz Memories (Live Concert and Aid from Prague). Nahrávka obsahuje slavné jazzové standardy proslavené Ellou Fitzgerald (†1996), Frankem Sinatrou (†1998) či Rayem Charlesem (†2004).

Objevila se i na prknech Divadla Kalich, Semafor, i Národního.

2009 vydala Vánoční jazzové album Jazzy Christmas, na němž se podíleli hudebníci Radek Krampl, Petr Dvorský a Tomáš Reindl, s nimiž vystupovala také v experimentálním projektu THEA.

Jako textařka a spoluautorka hudby dlouhodobě spolupracuje s producenty na hudebních projektech, které snoubí různé formy elektronické hudby.

2011 odcestovala do USA. Zahrála si mimoto s alternativním pohybovým divadlem MiMoDa Jazzo Gruppa. V akční reality show Master of The Arts – Next Action Hero se probojovala do finálové desítky.

Od 2016 je vokalistkou amerického hudebního projektu The Infinite Seas. 2018 obdržela ocenění Akademia Music Awards a Clouzine Music Awards za nejlepší skladbu Dark Lightning v kategorii Alternativní rock.

Aktuálně působí v Czech Cabaret Show, což je velkolepá glamour show hraná v divadle Royal na pražských Vinohradech.

Osobní život

Léta se věnuje tibetskému buddhismu, pro svobodu Tibetu pořádá i koncerty.

Dva roky s ní randil politik Tomáš Jarolím (1969). Stejného trvání dosáhlo i její první manželství, do kterého vstoupila ve dvaceti letech. To však skončilo rozvodem.

Během pobytu v USA propadla lásce s kytaristou a producentem Dino Bosem (1973), s nímž se 2016 seznámila v Los Angeles. Jsou zasnoubeni, svatbu již dvakrát vinou vedlejších okolností odložili.

V říjnu 2021 v reakci na oznámení o plánovaném vyznamenání psychiatra Jana Cimického (1948) prezidentem Milošem Zemanem (1944) na svou čest prohlásila, že ji tento lékař sexuálně napadl za dveřmi své ordinace, když jí nebylo ještě ani 23 let, když u něj hledala pomoc po rozvodu. Dotyčný obvinění odmítl.

O tomto údajném útoku hovořila v pořadu 13. komnata České televize.

Články