Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Česká herečka a dabérka Jana Drbohlavová se narodila 22. listopadu 1940 v Praze, zemřela 28. října 2019 v Praze.

Nejznámější role:

Jana Drbohlavová vystudovala pražskou DAMU v ročníku spolu s Josefem Abrhámem Petrem Čepkem Jiřím Krampolem Ladislavem Mrkvičkou nebo třeba Václavem Sloupem Po absolutoriu nastoupila do Divadla na Fidlovačce a pokračovala do Městských divadel pražských a Divadla ABC, kde hrála až o roku 2016, kdy musela kvůli podlomenému zdraví se svou prací i koníčkem zároveň skončit nadobro. Následky mozkové mrtvice si vyžádaly svou daň.

Nejvíce ji proslavila role "zubaté" učitelky Peškové v "Saxáně". Kromě řady televizních, seriálových a filmových rolí ji můžeme znát i jako vynikající dabérku. Namluvila několik večerníčků, jejím hlasem promlouvala Nšo-či v sérii o Vinnetouovi nebo třeba profesorka McGonagallová v Harry Potterovi. Roku 2007 ji Herecká asociace udělila Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Jejím bývalým manželem je herec Ladislav Županič mají spolu syna historika Jana Županiče.

Po mozkové mrtvici mohla chodit jen s chodítkem. Přestěhovala se do domu s pečovatelskou službou Slunečnice. Kromě ní tu žije například i herec Jan Skopeček Počátkem léta roku 2019 ale začala chřadnout. Přestala se pohybovat a jíst. V roce 2016 skončila v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Nemožnost pohybu a milované práce ji natolik traumatizovala, že ze žalu sáhla po alkoholu. Zemřela po vleklých zdravotních problémech.

Články