Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Jedna z nejkrásnějších českých hereček své doby Jana Brejchová se narodila 20. ledna 1940 v Praze.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Blonďatá kráska, které se přezdívalo Česká Bardotka, se poprvé ve filmu objevila už ve 13 letech. Ve filmu Olověný chléb si zahrála holčičku s přezdívkou Píďalka. Původně pracovala jako písařka, a když povýšila na sekretářku, měla už tolik nabídek na filmy, že by při tom práci už nestíhala. Přestože herectví nikdy nevystudovala, zazářila ve spoustě různorodých rolí. Všechny prostupovala její krása, ale i herecký talent. Mezi její nejznámější a nejhodnotnější role patří film Vlčí jáma z roku 1957 nebo třeba Vyšší princip z roku 1960 a Mladý muž a bílá velryba (podle knižní předlohy Vladimíra Párala) z roku 1978. Od 70. let hrála i v divadle. Dlouho jí trvalo, než překonala trému na jevišti. Celoživotní přátelství ji pojilo s herečkou Jiřinou Jiráskovou.

Osobní život

Šla z jedné slavné náruče do druhé. Mezi její životní partnery patřili Miloš Forman Ulrich Thein, Vlastimil Brodský Jaromír Hanzlík a Jiří Zahajský. Z manželství s Vladimírem Brodským, se kterým žila dlouhých 17 let, se narodila dcera Tereza Brodská dnes také slavná herečka. O tu se v dětství starala převážně Janina sestra Blanka. Mámy Jany si malá Terezka moc neužila.

Mezi dalšími z Janiných sedmi sourozenců vyniká ještě sestra Hana - hlavní představitelka z Formanova filmu Lásky jedné plavovlásky Sestry spolu ale už před mnoha lety přestaly komunikovat a usmíření se nejspíš nechystá.

Když zemřel poslední manžel Jany Brejchové, herec Jiří Zahajský, dostihla ji naplno Parkinsonova nemoc, se kterou se do té doby statečně potají potýkala. Navíc se přestěhovala z milované Malé Strany. Dnes žije už několikátým rokem v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) v pražském Motole

Rodina

Sestra: Hana Brejchová

Dcera: Tereza Brodská

Manželé:

Články