Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Český herec a dramatik Jan Skopeček se narodil 19. září 1925 v Litoměřicích. Proslavil se zejména díky seriálu Tři chlapi v chalupě. Zemřel 27. července 2020 ve věku 94 let v pražské Nemocnici Na Bulovce.

Nejznámější filmy a seriály

Herec Jan Skopeček je divákům známý především díky roli otce Václava Potůčka z Tří chlapů v chalupě a v poslední době také díky roli dědy Nováky v trilogii Kameňák od Zdeňka Trošky Kromě toho však ztvárnil na 150 malých či epizodních rolí. Jen v málokterém československém (později českém) filmu či seriálu se neobjevil.

Jan Skopeček se narodil do rodiny živnostníka a na přání otce navštěvoval obchodní akademii. Spíš než obchod a podnikání jej však lákalo herectví, v době studií potají hrál v ochotnickém spolku. Těžké časy přišly během druhé světové války. Jeho maminka byla Židovka. V 16 letech byl Jan Skopeček totálně nasazen. Byl nucen pracoval jako soustružník ve firmě Walter Jinonice, později i v Německu. Na podzim 1944 byl odvlečen do koncentračního tábora v Kleinsteinu v Horním Slezsku, pak strávil nějakou dobu v koncentračním táboře Osterode. Během války přišel o 15 příbuzných.

Kariéra

Po osvobození se dostal k herectví. Počátek jeho herecké kariéry se spojen s angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě kde se také seznámil se svou budoucí manželkou Věrou Tichánkovou spolu s kterou odešli do Prahy.

V roce 1951 byl Jan Skopeček u založení Divadla S. K. Neumanna v Libni (dnes Divadlo Pod Palmovkou S tímto divadlem byl spojen celý jeho život. Hrál především charakterní role spojené s jemnou komikou.

Objevil se v shakespearovských hrách Veselé paničky windsorské a Sen noci svatojánské, Goldoniho veselohře Sluha dvou pánů anebo v klasických tuzemských kusech typu Naši furianti, Hrátky s čertem či Fidlovačka. Odchod do důchodu neznamenal, že by s divadlem skončil. Pod Palmovkou hrál dál jako host. Kromě toho hrál také v Hudebním v Karlíně, ve Strašnickém a v Divadle Komedie.

Výčet jeho divadelních rolí je bohatý zrovna tak, jako výčet jeho rolí filmových a seriálových. Poprvé se ve filmu objevil v roce 1952, jednalo se o drama Únos Jeho životní role přišla v roce 1962, kdy hrál společně s Lubomírem Lipským a Ladislavem Trojanem v legendárním seriálu Tři chlapi v chalupě.

Zlomem v jeho kariéře byl rok 1968, ve kterém přišel zákaz umělecké činnosti. Skopečkovi byl zákaz udělen za jeho názor na sovětskou okupaci.

Jan Skopeček není pouze herec, ale také dramatik. Je tvůrcem několika rozhlasových dramatizací a šesti divadelních her. Napsal například hru Pes baskervilský. Je také autorem hry Záhada červeného pudru, v jejíž televizní adaptaci si zahrál hlavní roli Sherlocka Holmese.

V roce 2013 vyšla jeho autobiografická kniha Jan Skopeček o sobě

Během svého života získal několik významných cen. Za své působení na divadelních prknech získal v roce 1962 Cenu hlavního města Prahy, v roce 1995 od Nadace Život umělce cenu Senior Prix. Dne 28. října 2017 převzal z rukou českého prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Osobní život

Jeho manželkou byla česká herečka Věra Tichánková která zemřela na začátku roku 2014 ve věku 93 let. Věru Tichánkovou si vzal v roce 1949 a o 4 roky později se jim narodila dcera Marie, která se v 70. letech provdala do Francie.

Články