Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Jeden z nejvýznamnějších českých uměleckých fotografů Jan Saudek se , 13. května 1935 v Praze. Spolu s ním přišlo na svět i jeho dvojče - malíř a komiksový kreslíř - Kája Saudek

Jan se narodil jako druhý, a to ho - podle jeho vlastních slov - předurčilo být celý život číslo dvě. Jan Saudek tvrdil, že byl spolu se svým bratrem kvůli svému polovičnímu židovskému původu internován v koncentračním táboře pro tzv. "míšence" ve Slezsku. Historku si ale nejspíš vymyslel.

Vystudoval grafickou školu v Praze, od roku 1950 pracoval jako produkční fotograf v tiskárnách a táhlo ho to ke kreslení. Když téhož roku dostal svůj první fotoaparát Kodak Beau Brownie, pustil se i do fotografování. V roce 1959 pak začal fotit středoformátovým Flexaretem 6x6. Na konci 60. let odletěl do Ameriky, kde se seznámil s Hughem Edwardem, šéfem oddělení fotografie v Institutu umění v Chicagu. Jeho první vlastní výstava se konala v University of Indiana v Bloomingtonu, od té doby vystavoval v mnoha slavných i menších galeriích, jmenujme např. Muzeum moderního umění v Paříži. Má za sebou více než 400 samostatných výstav po celém světě. Je zastoupen ve všech prestižních světových muzeích a uměleckých galeriích.

V roce 1972 zakomponoval do svého focení legendární Zeď, u které fotil modelky a modely, a stala se synonymem jeho tvorby. Většinu svých prací Jan Saudek ručně koloruje.

V roce 1981 mu vyšla první monografie Il teatro de la vita v Miláně. Od roku 1983 se věnoval výhradně volné tvorbě. Uznání se mu v komunistickém Československu příliš nedostalo, zato byl hojně vystavován a publikován v zahraničí. V době komunistického režimu byl Jan Saudek za svojí vizi režimem perzekvován a stíhán. V roce 1990 byl jako vůbec první Čech je vyznamenán francouzským titulem Rytíř umění a literatury a francouzský režisér Jerome de Missolz o něm natočil film Jan Saudek - český fotograf.

V roce 2015 natočila režisérka Irena Pavlásková film Fotograf který byl inspirovaný Saudkovým životem. Sám fotograf se stal spoluautorem scénáře. Hlavní roli ztvárnil Karel Roden

V roce 2005 vyšla jeho čtrnáctá, doposud nejrozsáhlejší monografie SAUDEK (nakl. Slovart, Praha) doprovázená velkou retrospektivní výstavou v Praze.

Roku 1958 se oženil s Marií a měl s ní dvě děti Samuela a Davida. Rozvedli se v roce 1970. Jeho milostnému i pracovnímu životu dlouho dominovala jeho dlouholetá přítelkyně a zároveň manažerka Sára Saudková (její rodné jméno je Šárka Směšná), která přijala jeho jméno, i když nebyli oddáni. Nakonec se rozkmotřili. Sára Saudková se dala dohromady s Janovým synem Samuelem, se kterým má čtyři děti. Jan Saudek tvrdí, že mu ukradla negativy jeho děl. Ona to popírá. V roce 2014 se Jan Saudek oženil s korpulentní novinářkou Pavlou Hodkovou v pořadí už se svou čtvrtou manželkou. Mají spolu tři děti. Celkem má Jan Saudek údajně 13 dětí s různými matkami. Jejich přesný počet ale nezná ani on sám. I ve velmi pokročilém věku stále střídá milenky.

Články