Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Jan Přeučil je český herec, dabér a vysokoškolský pedagog specializující se zejména na výuku rétoriky. Narodil se 17. února 1937 v Pardubicích.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

V důsledku odsouzení otce v politickém procesu s údajným velezrádným centrem nemohl nastoupit na gymnázium s výhledem pokračovaní na vysněném herectví (i přes výslovné doporučení od Karla Högera Musel tak nastoupit do tříletého učňovského oboru dřevomodelář při ČKD, kde již od počátku zakusil intenzivní snahu režimu o politickou převýchovu.

V této době působil alespoň v divadelním kroužku a také v plaveckém oddílu. Po vyučení mu bylo umožněno vystudovat večerní školu pro pracující. Po maturitě se přihlásil na DAMU - první zkoušky sice udělal, ale nakonec přijat z politických důvodů. V dalším roce to zkusil znovu, tentokrát úspěšně. Obor herectví absolvoval 1960 (v ročníku např. s Janou Hlaváčovou nebo Milenou Dvorskou K profesorům patřili mj. Radovan Lukavský a František Salzer

Stálé angažmá měl v Divadle Na zábradlí v letech 1960 až 1993, zde 1982–1987 navíc působil také jako šéf činohry. Zde vstoupil do KSČ

V lednu 1977 vystoupil v tendenční reportáži Kdo je Václav Havel odvysílané Československou televizí Pořad byl součástí kampaně proti autorům a prvním signatářům Charty 77

Po společenských změnách roku 1989 odešel na volnou nohu. Hostoval v Hudebním divadle Karlín účinkoval také v Divadle Metro nebo Ypsilonce

Od roku 1963 byl dvacet sedm let pedagogicky činný na DAMU kde působil jako docent. K jeho studentům patřili např. Ivana Chýlková Karel Roden Jitka Asterová Pavel Vítek a Eva Holubová Aktuálně vyučuje na Akademii umění ve slovenské Banské Bystrici.

Jeho minulost má i stinnou stránku. Na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti je uveřejněn jako agent pod krycím jménem Klaun s evidenčním číslem 744 386.

Osobní život

Jeho otec František Přeučil byl majitelem nakladatelství PAMIR, redaktorem a politikem (pardubickým poslancem za Národně socialistickou stranu Později byl jedním z obžalovaných v procesu s Miladou Horákovou ve kterém byl odsouzen k doživotí. Ve vězení na Mírově a v Leopoldově nakonec strávil deset let. 1968 byl jeho rozsudek zrušen, 1990 pak byl zcela rehabilitován.

Byl manželem Štěpánky Haničincové po její smrti (1999) se oženil s herečkou Evou Hruškovou s níž připravuje i pořady pro děti, ačkoliv sám nikdy žádné nepočal.

Články