Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Jan Vladimír Kraus je český herec, moderátor, publicista, dramatik a režisér. Narodil se 15. srpna 1953 v Praze.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Narodil se v Praze v česko-židovské rodině, jeho otec přežil holocaust. Před kamerami debutoval ve snímku Káťa a krokodýl (1965).

Po absolvování gymnázia pokračoval v herecké kariéře. Spolupracoval s významnými českými režiséry, většinou ale dostával menší role, převážně v pohádkách a komediích.

Po roce 1989 načas opustil svět filmu i divadla a věnoval se podnikání. Po absolvování pracovního pobytu v USA vedl vlastní firmu Ateliér Kraus, působil také jako daňový poradce. V polovině devadesátých let se vrátil k herectví.

Na různých českých televizních stanicích moderoval pořady Uvolněte se, prosím Show Jana Krause, Sauna, O.K. - Občan Kraus nebo Přesčas. Mimo to roku 2013 uváděl předávání Českého slavíka s Jiřím Ornestem byl autorem a protagonistou provokativní humoristické televizní Dvaadvacítky.

Pravidelně vystupoval v pořadu Kraus a blondýna a Co vy na to, pane Kraus? na rozhlasové stanici Frekvence 1 Své postoje dával najevo také ve sloupcích časopisu Týden

V listopadu 2009 odstoupil z funkce předsedy Českého filmového a televizního svazu (FITES). Důvodem byla obava, že se jeho osobní spory s Českou televizí negativně přenesou i na filmový svaz. 2011 patřil ke zřizovatelům Nadačního fondu proti korupci 2014 podepsal výzvu Sobotkově vládě, která požadovala tvrdší postup vůči Rusku a příslušníkům ruské menšiny v Čechách.

Osobní život

Má několik sourozenců: spisovatele a herce Ivana (1939), profesora politologie Michaela (1949) a PhDr. Elišku Krausovou-Chavez (1946). Mladší sestra Kateřina (1956–1990) pracovala v knihovně Princetonské univerzity

Jeho manželkou byla herečka Jana Krausová rozená Pehrová (1954), s níž má syny Davida (1980, zpěvák, textař a skladatel) a Adama (1982, herec a režisér). Od rozchodu s ní v 90. letech 20. století (rozvedli se ovšem až 2006) žije s herečkou Ivanou Chýlkovou (s ní má syna Jáchyma narozeného 1998).

Mimo to má ještě z nemanželského vztahu syna Marka Blažka (1976), o kterém však dlouhá léta nevěděl.

Články