Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Český herec Jan Kanyza se narodil 25. října 1947 v Lipníku nad Bečvou.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Jan Kanyza už jako malý chlapec projevil zájem o hudební nástroje, zvláště se zajímal o klavír, klarinet a také o saxofon. Zájem o hudbu mu vydržel a na střední škole vystupoval ve studentském kabaretu. Současně se zajímal také o malování, věnoval se především krajinkám. V momentě, kdy se lámal chleba, jej nejvíce táhlo divadlo. Rozhodl se, že z něj bude herec a podal si přihlášku na DAMU kterou absolvoval v roce 1970.

Kanyza měl výhodu, že je všestranný herec. Hostoval úspěšně na mnoho pražských scénách. Nastoupil do Divadla Na Zábradlí, kde strávil 7 let. Současně se objevoval také před kamerou. Poprvé se zjevil na filmovém plátně ještě v době studií, když si v roce 1966 zahrál malou roli ve filmu Malé letní blues, ve filmu Utrpení mladého Boháčka (1969) už měl roli větší.

Hrál také v seriálu 30 případů majora Zemana. Během natáčení epizody Rukojmí v Bella Vista (1979) se dostal do latinské Ameriky. Do paměti mnoha diváků se zapsal díky roli komisaře v seriálech Hříchy pro pátera Knoxe a Hříchy pro diváky detektivek. Populární je také jeho role právníka Zatloukala v seriálu TV Nova Hospoda. Na Nově se objevil též v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. Hrál také ve filmu Jménem krále (2009).

V roce 2007 vyšel v MF Dnes článek o tom, že byl Kanyza v roce 1975 zverbován tajnou policií a měl donášet na své kolegy. V té době se Kanyza přestal objevovat (až na malé výjimky) před kamerou.

Jan Kanyza má charismatický hlas, díky čemuž našel uplatnění v dabingu. Hlas propůjčil například Georgi Cloonymu Kromě toho se věnuje malování a fotografování. Obrazy vystavuje i za hranicemi České republiky, vystavoval například v USA, Německu, Francii nebo Švédsku. Ilustruje také knížky pro děti.

Osobní život

Jan Kanyza je od roku 1977 ženatý s herečkou Žofií Kanyzovou (rozená Veselá). Mají spolu dceru Barboru (narozena 1981), která se vdala do USA a ze svých rodičů učinila prarodiče. Kanyza za nimi pravidelně s manželkou léta.

Články