Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Český herec a režisér Jan Kačer se narodil 3. října 1936 ve městě Holice, které se nachází na Pardubicku.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Jan Kačer se narodil sice do dobře situované rodiny, ale ve špatné době. V roce 1938 zkrachoval jejich rodinný podnik na výroby obuvi a jeho otec spáchal sebevraždu. Kačerovi i tak po roce 1948 překážel buržoazní původ a místo studia na gymnáziu, šel na keramickou školu do Bechyně, kde netrvalo dlouho a zahořel pro divadlo. Vedle toho se nadchl pro sochařství a výtvarné umění. Nad všemi jeho touhami vyhrála láska k divadlu a šel studovat na pražskou DAMU kterou absolvoval na konci 50. let minulého století.

Před kamerou debutoval v roce 1959 při natáčení filmu Probuzení První hlavní role přišla o čtyři roky později, když jej Ján Kadár a Elmar Klos obsadili do válečného dramatu Smrt si říká Engelchen Objevil se v desítkách filmů a zářil také na divadelních prknech. První herecké i režisérské zkušenosti získal v ostravském Divadle Petra Bezruče, kde se mu podařilo úspěšně realizovat divadelní kusy světových i tuzemských dramatiků. V roce 1965 jeho ostravská mise skončila a vrátil se zpátky do Prahy a stál u zrodu Činoherního klubu kde se opět prosadil jako režisér. Uplatnění však našel i jako herec. V roce 1975 vedla jeho cesta opět do Ostravy.

Jan Kačer režíroval nejenom na divadle, několikrát to zkusil u filmu. Jeho filmové režie však příliš úspěchů nesklidily. Příkladem může být drama z roku 1978 Město naděje

V druhé polovině 80. let minulého století se opět vrátil do Prahy a působil mj. v Laterně Magice a byl režisérem ve Vinohradském divadle. Po převratu byl několik let jako režisér v Národním divadle, kde působil také jako herec.

Do diváckého povědomí se zapsal rolí Františka Rubeše v seriálech TV Prima Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy.

V roce 1989 se začal významně angažovat také politicky. Jako kandidát Občanského fóra uspěl ve volbách v roce 1990 a stal se poslancem Federálního shromáždění. Tím byl do roku 1992. Dvakrát to zkusil také v senátních volbách (v letech 1996 a 2004), dvakrát neuspěl. V 90. letech byl také pedagogem, přednášel na DAMU. V roce 1998 obdržel od prezidenta republiky Medaili Za zásluhy v oblasti kultury.

Osobní život

V roce 1962 se oženil s herečkou Ninou Divíškovou (*1936), která byla jeho spolužačkou na DAMU a později i kolegyně z Ostravy a Činoherního klubu. Mají spolu tři dcery – Simonu, Kláru a Adélu.

Články