Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Jan Farský je český politik, od května 2010 byl poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, první místopředseda hnutí STAN, bývalý zastupitel Libereckého kraje a starosta města Semily. Poslaneckého mandátu se vzdal v lednu 2022 kvůli stáži v USA.

Narodil se 11. července 1979 v Turnově.

Kariéra

Vystudoval Gymnázium Ivana Olbrachta v Semilech a Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, promoval 2002 (získal titul Mgr.).

Jeho první pracovní zkušeností byla pozice právníka na Městském úřadě v Semilech. Po více než roce přešel do advokátní kanceláře, pak se stal poradcem místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna (1970). Poté pracoval ve společnosti ŠkodaAuto v oddělení pro vztahy s veřejnými institucemi.

Do politiky vstoupil 2002 po zvolení do zastupitelstva Semil. O čtyři roky později se již jako lídr jím založeného uskupení Volba pro Semily stal starostou města, jímž byl osm let. Rok před volbami 2014 oznámil, že o tento post znovu usilovat nebude. V březnu 2015 se stal semilským radním.

V komunálních volbách 2018 obhajoval jako člen hnutí STAN pozici zastupitele na kandidátce Volby pro Semily. Neuspěl, skončil jako první náhradník. Na začátku dubna 2021 však zemřela jeho stranická kolegyně Klára Valentová a on se tak stal jejím nástupcem.

2008 spoluzakládal hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK), kterému zpočátku (2008–2009) předsedal. Od listopadu 2009 v něm působil jako místopředseda, opustil ho 2017.

Od 2008 pracovali jako krajský zastupitel Libereckého kraje, po zvolení poslancem (2010) na svůj post rezignoval a v dalších volbách 2012 do krajského zastupitelstva nekandidoval. To se změnilo 2016, kdy byl za SLK opět zvolen zastupitelem. Na mandát však vzhledem k pracovnímu vytížení v lednu 2018 znovu rezignoval.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2010 uspěl na kandidátce TOP 09. Figuroval sice až na posledním 17. místě, ale do vrcholové politiky se dostal díky preferenčním hlasům. Post poslance obhájili 2013, kdy byl lídrem kandidátky TOP 09 s podporou SLK.

Od téhož roku zastával pozici místopředsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny, už od 2010 je členem Parlamentního shromáždění NATO a od 2017 také výboru pro evropské záležitosti.

Již v červnu 2012 podal návrh zákona o registru smluv, který byl nakonec schválen na konci 2015 a stal se Zákonem roku.

Ve volbách 2017 byl celorepublikovým lídrem hnutí STAN a lídrem kandidátky v Praze. Poslanecký mandát obhájil, jím vedené seskupení se navíc dostalo do Sněmovny poprvé samostatně. Následně byl zvolen předsedou jeho poslaneckého klubu.

Od 2019 opakovaně navrhuje zákon o přesunu vybraných státních úřadů z hlavního města do regionů.

13. dubna 2019 byl na X. republikovém sněmu zvolen 1. místopředsedou hnutí STAN, na konci srpna 2021 tento post obhájil.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021 byl z pozice člena hnutí STAN lídrem kandidátky koalice Piráti a Starostové v Libereckém kraji, přičemž byl opětovně zvolen. Následně se znovu stal i předsedou poslaneckého klubu STAN.

10. ledna 2022 oznámil, že odjíždí na půlroční stáž na Oregon State University, a na mandát předsedy poslaneckého klubu rezignoval. Mandátu poslance se odmítl vzdát s tím, že na zásadní hlasování přiletí a plat plynoucí z výkonu této funkce bude celý věnovat neziskovým organizacím.

Od 2013 je členem správní rady mezinárodní neziskové organizace Aspen Institute Central Europe a také Fóra Karla Schwarzenberga.

2014 založil platformu Starostové starostům, díky které si komunální politici bez rozdílů politického smýšlení sdílejí zkušenosti ze svých měst. Od jejího vzniku bylo uspořádáno několik hojně navštívených seminářů.

Stojí i za myšlenkou vybudovat v bývalém vojenském prostoru Ralsko Skautskou rezervaci.

V říjnu 2014 byl s dalšími 13 českými osobnostmi vybrán mezi sto nejlepších inovátorů ze zemí střední a východní Evropy. Iniciativa New Europe 100 byla vytvořena polským časopisem Res Publica ve spolupráci s deníkem Financial Times, Mezinárodním visegrádským fondem a firmou Google.

Je laureátem Ceny PŘÍSTAV, kterou mu 2015 udělila Česká rada dětí a mládeže. Pravidelně se jako host účastní Ekonomického fóra v polské Krynici.

Osobní život

Od jedenácti let se věnuje skautingu, od 2013 je vedoucím skautského střediska v Semilech.

Má rád cestování, k jeho dalším zálibám patřil (do vážného úrazu), dále pak čtení, vycházky do přírody, jízda na kole a lyžování.

2014 se oženil s Janou Hájkovou. Mají dvě děti, další dvě pocházejí z předchozího vztahu partnerky.

Články