Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Český psychiatr Jan Cimický se narodil 23. února 1948 v Praze.

Kariéra

Jan Cimický je známý především jako doktor. V roce 1972 dokončil studia na Lékařské fakultně Univerzity Karlovy v Praze, na začátku lékařské kariéry se specializoval na psychiatrii.

Do roku 1996 působil v Psychiatrické léčebně v Bohnicích od roku 1981 byl ve funkci primáře socioterapeutického a rehabilitačního oddělení. V roce 1996 si pak otevřel privátní Centrum duševní pohody Modrá laguna.

Jan Cimický se věnuje také literární činnosti. Náměty pro prózu čerpá ze své bohaté lékařské praxe. Napsal příběhy s detektivní zápletkou: Případy doktora Dvořáka, Poslední zastávka smrt, Klíč k pachateli, Popraviště v parku či Dívka z přehrady. V psychologické novele Poslední návrat se zabývá problematikou stáří, generačních vztahů a kriminalitou mládeže.

Je též autorem několika sbírek poezie (Psychoterapie slov, Stopami dláždění, Lásko šílená, Rákosová flétna, Pro Tebe, má lásko a Ty a já).

Cimický působí též jako překladatel. Zaměřuje se na překlady z francouzštiny (dramatik Jean Anouilh, básník Jacques Prévert).

Psychiatrii se mu podařilo zpopularizovat nejenom v řadě knížek a publikací, ale také prostřednictvím televizních obrazovek. Příkladem je seriál Stopy života, pro který spolu s režisérem Tomášem Magnuskem napsal scénář.

Objevil se také v několik filmech, většinou jako lékař. Hrál například ve snímcích Jak básníci čekají na zázrak, Bastardi, Pamětnice či Z rodinného alba. Objevil se také v seriálu Sanitka 2. Účinkoval také v satirickém pořadu S politiky netančím.

Články