Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Jan Budař je český herec, režisér, hudebník a scenárista narozený 31. července 1977 ve Frýdlantu

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Vyrůstal postupně v Jirkově Zásadě a Liberci Herectví vystudoval na brněnské JAMU (1996 až 2000). Hrál v řadě tuzemských divadel, např. brněnském Studiu Marta v Národním divadle tamtéž, královéhradeckém Klicperově divadle Huse na provázku Karlovarském městském divadle nebo pražském Národním divadle V letech 2000 až 2003 byl ve stálém angažmá pražského Divadla Na zábradlí

Je autorem mnoha článků pro časopis Instinkt, 2017 vydal knihu Princ Mamánek.

Kromě herecké činnosti hraje (za ní byl čtyřikrát oceněn Českým lvem v kategoriích Nejlepší herec v hlavní roli, Nejlepší herec ve vedlejší roli a Nejlepší scénář) na několik hudebních nástrojů, zpívá a skládá své vlastní originální písně. Je frontmanem kapely Eliščin band s níž vydal i několik alb.

Osobní život

Před letní olympiádou v Pekingu v roce 2008 se zapojil do Celosvětové štafety s pochodní za lidská práva. Vystoupil také na koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit na podporu lidí nespravedlivě stíhaných čínským režimem, zejména následovníků Fa-lun-kungu a advokáta Kao Č'-šenga v pražském Kostele sv. Anny.

Vynikající herecký výkon předvedl i ve filmu Czech Made Man (2011). Ve snímku natočeném podle skutečného příběhu jej okouzlila zpěvačka Katarína Hasprová, s níž si střihl vášnivou postelovou scénu. Žhavá Slovenka se brzy nato, ale jen na čas, stala náhradou za bývalou přítelkyni, kuchařku Ivetu Fabešovou, účastnici reality show Na nože!

Články