Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Dětský hematolog a bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný se narodil 24.března 1970 v Prostějově. Vyučuje na vysoké škole a je primářem Oddělení dětské hematologie FN Brno. Působí také jako zdravotnický náměstek pro pracoviště Dětská nemocnice FN Brno. V říjnu 2020 se jeho jméno objevilo ve spojitosti s hledáním nástupce Romana Prymuly ve funkci ministra zdravotnictví. Prezident Miloš Zeman jej ve čtvrtek 29. října 2020 ministrem zdravotnictví jmenoval. Předseda vlády Andrej Babiš jej pak v odpoledních hodinách uvedl do úřadu. Blatný skončil ve funkci ministra zdravotnictví 7. dubna 2021, kdy jej prezident Miloš Zeman na žádost premiéra Andreje Babiše odvolal.

Kariéra

Lékař Jan Blatný vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity Titul MUDr. získal v roce 1994. Na stejné fakultě pak pokračoval ve studiu a vystudoval doktorský obor pediatrie. Titul Ph.D. získal v roce 2005. V roce 2019 byl habilitován a stal se docentem v oboru pediatrie.

Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity vyučuje pediatrii.

Je primářem Oddělení dětské hematologie a biochemie FN Brno, zároveň je také náměstkem této nemocnice. Blatný se zaměřuje na léčbu dětí s poruchou srážlivosti krve. Dětem s homofilií se věnuje po celou dobu své lékařské kariéry. Oddělení dětské hematologie a biochemie FN Brno je jediné odborně zaměřené zdravotnické centrum tohoto druhu u nás.

Jeho práce si všímají i v zahraničí. Svědčí o tom například skutečnost, že v roce 2019 byl kongresu EAHAD (European Association of Haemophilia and Allied Disorders) byl uspořádán u nás, přičemž Blatný byl pověřen funkcí prezidenta organizačního výboru.

V zahraničí získal Blatný také cenné zkušenosti. Pracoval coby lékař v nemocnicích v Irsku, působil například v Dublinu.

Je zakládajícím členem Českého národního hemofilického programu jehož účelem je mj. snaha o zlepšení kvality života nemocných trpících hemofilií a jinými vrozenými či získanými poruchami krevního srážení. Jedním z hlavních cílů je také prevence a včasná léčba komplikací vázaných na hemofilii.

Kandidát na ministra zdravotnictví

Po tajné schůzce Romana Prymuly s Jaroslavem Faltýnkem ke které došlo v noci ze středy 21. října na čtvrtek 22. října v jedné z vyšehradských restaurací, se o Blatném začalo mluvit jako o vážném kandidátovi na post ministra zdravotnictví. Do funkce jej měl navrhnout ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba.

Premiér Andrej Babiš (za ANO) jej představil jako vhodného kandidáta na tento post. Má mezinárodní zkušenosti. Má zkušenosti nejen jako lékař, ale také jako manažer. Jako primář vede zhruba sedm desítek zdravotníků. Kromě toho zastává také funkci náměstka této nemocnice.

Blatný byl ministrem zdravotnictví od 29. října 2020 do 7. dubna 2021 jako nestraník za hnutí ANO 2011. Jeho nástupcem se má stát ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Články